Sırbistan, Kosova’ya asker gönderme talebini KFOR’a ulaştırdı

Sırbistan hükümeti, Sırp asker ve polisinin Kosova’nın kuzeyine konuşlandırılmasına yönelik talebini NATO’nun Kosova Barış Gücü’ne (KFOR) ulaştırdı.

Kosova ile Sırbistan arasındaki Merdare sınır kapısındaki yetkililere sunulan resmi müracaatta, yüz ila bin arasında olacak belirli sayıdaki Sırp asker ve polisinin Kosova’nın kuzeyine konuşlandırılması talep edildi.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün akşam gerçekleştirilen hükümet toplantısının ardından basına yaptığı açıklamada, ülkesinin, Birleşmiş Milletler’in (BM) 1244 sayılı kararı gereğince böyle bir hakka sahip olduğunu anımsatmıştı.

KFOR’un bu talebi kabul edeceği hususunda iyimser olmadığını söyleyen Vucic, böyle bir adımın bölgedeki gerilimin azalmasına büyük ölçüde katkı sağlayacağını savunmuştu.

– İki ülke arasındaki gerilim devam ediyor

Kosova polisinin eski Sırp mensuplarından biri olan Dejan Pantic’in gözaltına alınmasının ardından ülkenin kuzeyine barikatlar kuran Kosovalı Sırplar, Avrupa Birliği (AB), ABD ve NATO’nun çağrılarına rağmen barikatları kaldırmayı kabul etmiyor.

İki ülke arasındaki sorunlara dün gece bir yenisi daha eklendi. Priştineli yetkililer, dün gece saatlerinde kasım ayında Kosova emniyetindeki görevinden istifa eden bir Sırp polis memurunu daha gözaltına aldı.

Gözaltına alınan Sladjan Trajkovic’in eşi, yerel medyaya yaptığı açıklamada, Trajkovic’in savaş suçu işlediği şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

Sırbistan Hükümeti Kosova Ofisi Direktörü Petar Petkovic ise Trajkovic’in gözaltına alınmasının, Kosova Başbakanı Albin Kurti’nin Sırpları avlamaya devam ettiğinin ve gerilimi azaltmak istemediğinin göstergesi olduğunu savundu.

Balkan News/İHA

Read Previous

Thodex’in kurucusu Özer’in Türkiye’ye iade süreciyle ilgili duruşma 20 Aralık’a ertelendi

Read Next

Motorine 2,5 denarlık yeni zam