Sırbistan Meclis Başkanı Daçiç, Kosova ile müzakerelerde uzlaşı sağlanması gerektiğini söyledi. Daçiç, dolaylı yoldan da olsa Kosova’nın kuzeyinin, Sırbistan ile birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Sırbistan Meclisi Başkanı faşist Daçiç, Kosova ile diyalog konusunda ısrarcı olduklarını dile getirdi. Meclis Başkanı Daçiç, her şeyin açık bir şekilde ortada olduğunu kaydederek, “Bu da Kosova’nın statüsü sorununun çözülmediği anlamına geliyor. Kosova ne kadar bu sorunun çözüldüğünü iddia ediyorsa da Birleşmiş Milletler’e kabul edilmesi çözüldüğü anlamına gelmiyor.. Öte yandan, bu Amerikalıların sıklıkla dile getirdiği bir şeydir. Ancak sahadaki durum şu ki, Sırp vatandaşlarının yüzde 99’u Kosova’nın Sırbistan’ın bir parçası olduğunu söylese de, Sırbistan Priştine üzerinde tam egemenliğe sahip değil.” ifadelerini kullandı.

SAHADAKİ DURUM

Priştine yönetiminin Kosova’nın kuzeyine tam hâkim olamadığını savunan Daçiç, “Bu sahadaki durum. Savaş olmadan böyle bir durumun değişmesi mümkün mü? Uzlaşı sağlanırsa değişebilir mi? Evet. En iyisi bir uzlaşı sağlansın. Bu yüzden benim için uzlaşma, sahadaki gerçek durum” diye konuştu.

Daçiç, sınır değişimi konusunda da ilginç bir duruş sergiledi. Daçiç, “Sınırları değişme fikrini ben açmadım. Ben buna taraftar değildim. Kosova bağımsızlığını ilan ettiğinde Balkanlar’daki sınırları yeniden tanımladı. Bu tarihi bir gerçektir” ifadelerini kullandı.

dirilispostasi

Önceki Haber

Delta mutasyonu nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemler olmayacak

Sonraki Haber

2021-2022 eğitim öğretim yılı öğrenci yurtlarında konaklama başvuruları 15 Temmuz’a kadar devam edecek