Sırbistan-Kosova sınırında dron alarmı: Savaş uçakları havalandı

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, Kosova’dan geldiğini iddia ettiği insansız hava araçlarının Sırbistan ordusuna ait iki kışlayı görüntülediğini iddia etti.

Vucevic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in tüm dronları imha emri verdiğini ve Mig-29 savaş uçaklarının devriyeye başladığını duyurdu.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ise gelişme üzerine savaş uçaklarının devreye sokulduğunu ve durumun tekrarlanması halinde dronları imha edeceklerini açıkladı.

Kosova yalanladı

Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj ise dronların Kosova’dan gönderildiği iddialarını yalanladı. Mehaj, iddianın Kosova sınırına asker yığmak ve panik yayma amacıyla yapıldığını söyledi.

Sırbistan ve Kosova arasındaki ilişkiler, Kosova yönetiminin etnik Sırp vatandaşların Sırbistan tarafından verilen araç plakalarını kullanmasını yasaklama kararı ile gerilmeye başladı.

Kosova polisi, dün itibarıyla Sırbistan plakalı araçların sürücülerini Kosova Cumhuriyeti tarafından verilen araç plakası almaları gerektiği konusunda uyarmaya başladı. Polis, 21 Kasım tarihi itibarıyla da tedbirlere uymayan sürücülere 150 avro para cezası uygulamaya başlayacak.

Kosovalı Sırp siyasetçiler, karara rıza göstermeyeceklerini ve barışçıl bir direniş göstereceklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Kosova yönetimini geri adım atamya ve yeni plaka rejimini bir kez daha ertelemeye davet etmişti.

Kosova basını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ve Kosova arasındaki tansiyonun düşürülmesi için ara buluculuk rolü üstlenebileceğini yazmıştı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bakan Çavuşoğlu: Türkiye olarak Arnavutluk’taki yatırımlarda birinci sıradayız

Read Next

Kuzey Makedonya Hükümeti bugün 2023 bütçesini görüşecek