Sırbistan ile K. Makedonya Niş-Üsküp yüksek hızlı tren hattı için anlaşma imzaladı

Kuzey Makedonya ile Sırbistan arasında Niş-Üsküp yüksek hızlı tren hattı inşası için anlaşma imzalandı.

Kuzey Makedonya ve Sırbistan bugün Yüksek Hızlı Tren Hattı Demiryolu Ağı’nın bir parçası olarak demiryolu ağı kurma iş birliği için bir memorandum imzaladı.

Memorandum, Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti’nde Ulaştırma ve İletişim Bakanı Blagoy Boçvarski ve Sırp İnşaat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Goran Vesiç tarafından Sırbistan Hükümeti’nde imzalandı. İmza törenine iki ülke başbakanları Başbakanlar Dimitar Kovaçevski ve Ana Brnabiç de katıldı.

Gelecekte çalışma planını tanımlayacak olan bir çalışma grubunun oluşturulması gerekecek.

İlk etapta Makedonya topraklarında 50 kilometre inşaat yapılması planlanıyor ve Koridor 10’un tamamen yani Selanik ve Atina’ya inşa edilmesi amaçlanıyor. Bu demiryolunun hızı saatte en az 160 kilometre olacak.

Kovaçevski basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bütün bölge ülkeleri ile işbirliği yapma kararlılığımız, vatandaşlar ve şirketler için faydalıdır. Avrupa Birliği ülkelerinde olduğu gibi güçlü ekonomilere sahip değiliz ve bu nedenle birlikte çalışmak önemlidir çünkü güç birliktedir. Odak noktamız Avrupa Birliği olmalıdır çünkü bölge ülkeleri oraya aittir.” ifadelerini kullandı.

Sırp Başbakanı Brnabic’e göre, bugünün Memorandum’unu imzalamak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelecekteki gelişimine yol açıyor. Sırp tarafından Belgrad’dan Novi Sad’a kadar olan hızlı tren hattı tamamlandı ve 2024 yılına kadar Subotica’ya kadar olan kısım tamamlanacak, bu da Macaristan’a kadar olan tam bölümü tamamlamalarını sağlayacak.

Read Previous

Yunanistan’da bir grup gazeteci, İsrail lehine yanıltıcı haberlere karşı imza kampanyası düzenledi

Read Next

Üsküp’teki sağlık çalışanları sağlık koşullarından duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi