Geçtiğimiz iki haftadır günlük yeni vaka sayısının 6,500 seviyesinde olduğu Sırbistan, Kovid-19 bulaşma oranında dünyanın zirvesine yerleşti.

Rusya ve Çin’den edindiği aşılarla bir dönem aşılamada Avrupa’nın bir numaralı ülkesi haline gelen ve başarısıyla uluslararası basının övgüsüne mazhar olan Sırbistan’da aşılananların oranı %40 seviyesinde doygunluğa ulaştı.

Worldometers verilerine göre salgının başından bu yana kaydedilen vakaların sayısı Cumartesi günü itibarıyla bir milyonu aştı. AFP Ajansı’nın haberine göre mevcut bulaşma oranının yüz bin kişide 93.5 olduğu Sırbistan, bu oranla dünyanın zirvesinde yer alıyor.

Kapalı alanlarda maske giyme ve sosyal mesafeyi koruma mecburiyeti olsa da halkın pek az bir kısmının bu talimatlara uyduğu ve kontrolün çok sınırlı olduğu bildiriliyor. Habere göre uzmanlar, hükümetin salgın konusunda daha sert adımlar atmak istememesini, baharda yapılacak seçimlere bağlıyor. Pandemiye ilişkin olarak alınacak tedbirlere ilişkin basın açıklamalarında Sırp yöneticiler, halkı aşı olmaya davet etmekle yetiniyor.

Gençler aşıya ilgisiz

Sırbistan’da salgınla mücadSırbistan dünyanın en riskli Kovid-19 bölgesi haline geldieleye en fazla zarar veren faktörlerden biri de sosyal medyada yüz binlerce takipçileri olan aşı karşıtlarının toplum ve özellilke gençler üzerindeki nüfuzu. Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic’in açıklamalarına göre ülkede 18-30 yaşları arasında aşı olanların oranı sadece %22.

Hem Batı hem de Doğu menşeli aşıları ücretsiz vatandaşlarına ve yabancılara sunan, üstelik Rus aşısı Sputnik V’yi ülke içerisinde üretme onayı alan Sırbistan’da hükümetin aşılanmayı artırmak için finansal teşvik uygulamaları da sonuç üzerinde etkili olmadı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

ABD’den Yunanistan’a 15 F-15 uçağı sevkiyatı yapıldı

Sonraki Haber

Yunanistan Fransa için Afrika’ya asker gönderme ihtimalini tartışıyor