Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Starovic, Erdoğan’ın, Vucic’in ikinci başkanlık döneminde ülkeyi ziyaret edecek ilk yabancı lider olabileceğini söyledi.

Sırbistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Nemanja Starovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yakın zamanda Sırbistan’a önemli bir ziyaret gerçekleştireceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Sırbistan ziyaretinin ardından Sırp medyasına değerlendirmede bulunan Starovic, “Balkan yarımadasının en büyük ve en güçlü ülkesi olan Türkiye ile sürekli diyalog halinde olmak günümüzde büyük önem arz ediyor. Türkiye’nin gücüne saygı duyuyoruz. Ankara hükümeti de Türkiye kadar büyük bir ülke olmasa da Sırbistan’ın Balkanlar’da merkezi role sahip olduğunu farkında.” diye konuştu.

Balkanlar’da barış ve istikrarın sağlanmasının Ankara ile Belgrad arasındaki iyi ilişkilere bağlı olduğunu kaydeden Starovic, Türkiye’nin Balkanlar’da her şeyden önce ekonomik bir güç olarak mevcut olduğunu ifade etti.

Sırbistan’ın az gelişmiş bölgelerine yapılan Türk yatırımlarına değinen Starovic, bunun Türkiye’nin Balkanlar’ın istikrarına ve ekonomik gelişimine verdiği önemin göstergesi olduğunu belirtti.

Starovic, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek haftalarda Sırbistan’a önemli bir ziyaret gerçekleştireceğini aktararak, “Erdoğan, Vucic’in ikinci başkanlık döneminde ülkeyi ziyaret edecek ilk yabancı lider olabilir.” dedi.

Sırbistan vatandaşlarının Türkiye’ye kimlik kartı ile seyahat edebilecek olmasının iki ülke arasındaki yolcu trafiğini artıracağına dikkati çeken Starovic,”Bu yaz Türkiye’yi 300 bine yakın Sırbistan vatandaşının ziyaret etmesi planlanıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin desteğiyle Sırbistan’ın başkenti Belgrad ile Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna arasında iki farklı güzergahtan yapılması planlanan Saraybosna-Belgrad otoyol projesine de değinen Starovic, söz konusu projenin barış sürecine onlarca projeden daha büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

İlhan Küçük: Batı Balkanlar olmadan AB eksik olur

Sonraki Haber

Rusya-Ukrayna savaşı Avrupa’da yaşam maliyetini her geçen gün artırıyor