Sırbistan Dışişleri Bakanı Kosova’nın Avrupa Konseyi üyeliği talebine tepki gösterdi

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Kosova’nın üyelik talebini onaylamasına tepki gösterdi.

Dacic, Sırp basınına, Kosova’nın Avrupa Konseyi üyelik başvurusuna ilişkin açıklama yaptı.

Başvurunun onaylanmasının “rezalet” olduğunu savunan Dacic, bu sürecin Belgrad- Priştine diyaloğuna da zarar vereceğini söyledi.

Dacic, Sırbistanlı temsilcilerin oylama sonrası salonu terk ettiklerini ifade ederek, “Bu karar, kesinlikle Avrupa Konseyi tüzüğünün ‘alacakaranlığını’ temsil ediyor, çünkü ilk kez devlet olmayan ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınmayan bir toprak hakkında talepte bulunuluyor.” diye konuştu.

Oylamada karşıt oy kullanan ülkelerin Sırbistan’ın dostu olduğunu kaydeden Dacic, çekimser oy kullanan Yunanistan, Slovakya ve Bosna Hersek’in kararını ise “hayal kırıklığı” olarak değerlendirdi.

İvica Dacic, Bosna Hersek’in çekimser oy kullanmasının “ironi” olduğunu belirterek, “(Bosna Hersek’teki iki entiteden) Sırp Cumhuriyeti’nin üyelik başvurusunda bulunduğunu düşünün. Bu tam bir terbiyesizlik. Öte yandan bize, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne etki ettiğimize dair ders veriyorlar. Kendileri ise Sırbistan’ın toprak bütünlüğünün yok edilmesine doğrudan katılıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın Avrupa Konseyi üyelik başvurusunun ilk aşaması tamamlandı

Kosova Dışişleri ve Diaspora Bakanlığı bugün, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinin Kosova’nın konseye üyelik talebini onaylayarak, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine (AKPM) ilettiğini duyurmuştu.

Kararın, üye ülkelerinin oylarının üçte ikisinden fazlasıyla alındığı belirtilen açıklamada, “Bu olumlu karar, uzun ve yoğun bir çalışmanın ve Avrupa Konseyi üye devletleri ve diğer müttefiklerle yakın işbirliğinin ardından geldi. Kosova Cumhuriyeti, Bakanlar Komitesinde olumlu oy kullanan ve diğer ülkelerin olumlu oy kullanmasına yardımcı olan tüm ülkelere derinden minnettardır.” ifadelerine yer verilmişti.

Açıklamada ayrıca, Kosova’nın konseye üyelik sürecinde bir sonraki adımın, AKPM’nin Kosova’nın üyelik başvurusuyla ilgili bir görüş hazırlaması ve bu görüşün üyelikle ilgili nihai kararı verecek olan Bakanlar Komitesine sunulması olduğu bildirilmişti.

46 üyeden 33’ünden Kosova’ya destek

İspanya, Sırbistan, Romanya, Gürcistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Macaristan ve Azerbaycan Kosova’nın Avrupa Konseyi üyeliği başvurusuna karşıt yönde oy kullandı.

Yunanistan, Slovakya, Moldova, Ukrayna ve Bosna Hersek oylamada çekimser kalırken, Almanya, Andorra, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İzlanda, İrlanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Karadağ, Kuzey Makedonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, San Marino, Slovenya ve Türkiye başvuruyu destekledi.

Ermenistan ise oylamaya katılmadı.

AA

Read Previous

100. Yıl Kupası Mehmet Akif Ersoy’un köyünde düzenlendi

Read Next

Bosnalı Sırp lider Dodik, Anayasa Mahkemesindeki Sırp hakimi istifaya çağıracak