Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Çin Dışişleri Bakanı Wang’ı kabul etti

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, dün Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’yi kabul etti.

Vucic, görüşmede geçen yıl iki ülke arasında serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasından bu yana ikili ticaret hacminin ve karşılıklı yatırım miktarının hızla arttığını kaydetti.

Vucic, Sırbistan’ın küçük bir ülke olmasına rağmen bağımsızlığında ısrar ettiğinin ve Çin’in güvenilir bir dostu olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Wang Yi, görüşmede Çin-Sırbistan ilişkilerinin uluslararası sınamaların üstesinden geldiğini, iki taraf arasında derin bir dostluk geliştiğini belirtti.

Bakan Wang, ‘‘Büyük veya küçük olsun, bıkmadan usanmadan ayakta duran herkes uluslararası arenada saygınlık kazanır.’’ dedi.

Çin’in Sırbistan’ın egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarını desteklemeyi sürdüreceğini söyleyen Wang, bu şekilde bölücülüğe karşı çıkılacağını, BM Şartı’nın ve ilkelerinin korunacağını kaydetti.

Münih Güvenlik Konferansı’na katılan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İngilitere, Fransa, Arjantin, Kanada, Polonya, Moğolistan ve Ukrayna dışişleri bakanları ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Read Previous

Bosna Hersek’in Osmanlı mirası çarşısındaki Sebil çeşmesi havadan görüntülendi

Read Next

Milli okçular, Hırvatistan’da Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası’nda mücadele edecek