Sırbistan, Bosna Hersek’te tutuklama emri ile aranan savaş suçlusu Dusko Kornjaca’ya (Duşko Kornyaça) sahip çıkıyor.  

Bosna Hersek’teki savaş sırasında Sırp olmayan nüfusun topraklarını terk etmeye zorlanmasında aldığı rol nedeniyle aranan Dusko Kornjaca, 2007’den beri Sırbistan pasaportuyla Novi Sad kentinde özgür bir şekilde yaşamaya devam ediyor.

Istraga.ba’nın haberine göre Bosna Hersekli gazeteci Avdo Avdiç tarafından Sırbistan’da yaşadığı evde görüntülenen ve soruları nedeniyle sinirlenerek Boşnak gazeteciye saldıran Kornjaca, Sırbistan’da doktor olarak çalışıyor.

Bosna Hersek’ten gelen iade taleplerine olumsuz cevap veren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kornjaca’nın “saygın bir hekim” olduğu görüşünde. Sırbistan basınının Kornjaca’nın iade edilip edilmeyeceği yönündeki bir sorusuna cevap veren Vuçiç, Kornjaca’nın iadesini gerektiren bir hukuki gerekçe olmadığını ileri sürdü.

Komşu ülke Bosna Hersek’te tutuklama emriyle aranan Kornjaca’nın Sırbistan’da saklanmak bir yana bilinen bir adreste özgürce yaşamını sürdürdüğüne dikkat çeken gazeteci Avdo Avdiç, “Kendisini telefonumla çektim. Bunu yaptığımı anlayınca telefonumu alıp kırdı” konuştu.

Sırp savaş suçu zanlılarını Bosna Hersek’e teslim etme konusunda ayak sürümekle suçlanan Sırbistan, savaş kurbanlarının yakınları tarafından “savaş suçlularının sığınağı” haline gelmekle itham ediliyor.

Srebrenitsa soykırımının faillerinden olmakla itham edilen eski Bosnalı Sırp General Milomir Savçiç’in de Sırbistan’a kaçtığından şüpheleniyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bakan Çavuşoğlu, Karadağ Dışişleri Bakanı Raduloviç ile görüştü

Sonraki Haber

Yunanistan’da yeniden yangın çıktı: Çok yüksek yangın riski uyarısı