Sırbistan hükümeti, doğum oranını artırmak üzere çocuk sahibi olacak ailelere 5 bin avro destek sağlamayı planlıyor.

Konuyu ülkenin gündemine taşıyan açıklama, geçtiğimiz gün Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç tarafından yapıldı. Sırbistan’da yayın yapan Pink TV’ye verdiği mülakatta Vuçiç, doğum oranlarının artması için bizzat çaba göstereceğini ve çocuk desteği konusunda Sırbistan’ı Avrupa’nın zirvesine taşımak istediklerini söyledi. Sırbistan hükümetine çocuk sahibi olan ailelere 5 bin avro ödenmesini teklif edeceğini duyuran Vuçiç, bu miktarın ikinci, üçüncü ve dördüncü çocuk için daha da fazla olacağını haber verdi.

Vuçiç, Haziran ayında da aynı konuya değinmiş ve Sırbistan’da en önemli meselenin doğum oranlarının hızla azalması olduğunu ifade ederek ülkenin „gelecekte fabrikada çalışacak kimse bulamayacak“ duruma geleceğini söylemişti. 2018’de de benzer bir açıklama yapan Vuçiç, „Nüfusumuz her gün ortalama 107 kişi azalıyor. Bu nedenle de doğum oranını artırmak için her şeyi yapmamız gerekiyor. Tanrı’ya yalvarıyor, sizlerden rica ediyorum. Böyle devam ederse birkaç yıl içerisinde iş gücü ithal etmek zorunda kalacağız“ diye konuşmuştu.

Sırbistan’da 2021 yılının ilk altı ayında toplam 28.813 bebek doğarken toplam 65.817 ölüm gerçekleşti.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu ülkede nüfus her yıl yaklaşık 60 bin kişi azalıyor. Bu trendin devam etmesi halinde nüfusun 2050 yılına kadar 5.1 milyona gerileyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Son 24 saatte 10 yeni vaka, 2 ölü

Sonraki Haber

Hırvatistan’da kaza yapan şoför savcılığa çıkarıldı