Sırbistan-Çin arasında stratejik ortaklık

Çin lideri Şi, üç günlük Sırbistan seyahatinde birçok anlaşma imzalarken iki ülke arasında Kapsamlı Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri de imzalandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 3 günlük Sırbistan temasları çerçevesinde, başkent Belgrad yakınlarındaki Smederevo’da, Çin firması tarafından alınan çelik fabrikasını ziyaret etti.

Çin firmasının geçen nisan ayında satın aldığı fabrikaya ziyaretinde Şi’ye, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic eşlik etti.

Şi, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Sırbistan ve Çin arasında geliştirilen ilişkilere yeni bir boyut kazandırmak istediğini belirterek, “Smederevo, konumu ve tarihi itibariyle son derece önemli bir endüstri şehridir. İki ülkenin firmaları da iyi anlaşmaktadır.” dedi.

Bölgedeki Çin yatırımcılarına sözlerini tutmaları çağrısında bulunan Şi, iki ülke ilişkilerinin Çin’in Batı Avrupa ile olan ilişkilerinde “örnek” teşkil etmesi temennisinde bulundu.

Nikolic de endüstri şehri Smederevo’nun Çin’in yatırımları sayesinde canlandığını belirterek, “Güvenli ellerde bulunan çelik fabrikamızın yakın zamanda Sırbistan’ın ithalat ve ihracatında önemli rol oynayacağı kanaatindeyim.” diye konuştu.

Başbakan Vucic ise fabrikadaki üretimin ülke için de yeni bir başlangıç temsil ettiğini söyleyerek, çelik fabrikasının tüm Sırbistan için önemli olduğunu kaydetti.

Şi, Vucic’in ev sahipliğinde Belgrad’daki “Zlatni breg” villasında onuruna düzenlenen öğle yemeğine katıldı.
Sırbistan’daki resmi temaslarını tamamlayan Şi’nin, bu akşam Çin’e hareket etmesi bekleniyor.

Bu arada, Sırbistan ve Çin, Kapsamlı Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri imzalamıştı. Ayrıca iki ülkenin ilgili bakanları ve kamu kurumları yetkilileri teknoloji, tarım, inşaat, altyapı, ulaşım, savunma, ticaret, turizm ve kültür alanlarında 21 iş birliği protokolü imzalamıştı.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Cavaliers tarihinde ilk kez şampiyon

Read Next

Arnavutluk – Romanya maçında Türkiye bayrağı açıldı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *