Sırbistan, Bosna Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güveni geliştirmek istiyor

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic, Bosna Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güveni geliştirmek istediklerini söyledi.

Dacic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı ziyaret eden Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic ile basın toplantısı düzenledi.

Bosna Hersek ile mevcut sorunların çözümüne ilişkin iki tarafın da istekli olması gerektiğine işaret eden Dacic, “Sırbistan, Bosna Hersek’teki barış ve istikrarı her zaman savunmaktadır. Bosna Hersek’te yaşayan büyük bir Sırp nüfus da vardır.” dedi.

Dacic, Türkiye’nin desteğiyle yürütülen Belgrad-Saraybosna Otoyol Projesi’nin hayati önem taşıdığını belirterek, ortak çıkarlar üzerine daha çok çalışılması gerektiğini vurguladı.

İkili ilişkilerin daha yoğun olması için de çalışacaklarını söyleyen Dacic, “Bosna Hersek ile siyasi diyalog ve karşılıklı güven duygusunu geliştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Bakan Konakovic ise bölgedeki “dondurulmuş çatışmaların” kimseye bir fayda sağlamadığını ifade ederek, “Bosna Hersek’teki gençlerin çoğu siyasi çatışmalar yüzünden ülkeden göç ediyor. Bunun için artık çözüm üretilmesi gerektiği kanaatindeyim.” dedi.

Batı Balkan turuna çıkan Konakovic, Belgrad temasları kapsamında, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Başbakan Ana Brnabic ile görüştü.

trtavaz

Read Previous

Eski Hırvat askerlere 16 yıl hapis cezası

Read Next

Elbistan’da yıkılan 342 binanın 185’inin enkazı kaldırıldı