Sırbistan Başbakanı Brnabic’ten diyalog açıklaması

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic, Belgrad yönetiminin, Brüksel Anlaşması’nın tüm hükümlerini yerine getirdiğini ve Kosova yönetiminden Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulmasını beklediklerini belirtti.

Brnabic, başkent Belgrad’da Almanya Avrupa İşleri ve İklim İşleri Bakanı Ana Lirman ile bir araya geldi.

Sırbistan Hükümeti’nden yapılan açıklamaya göre, Brnabic-Lirman görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra Sırbistan’ın Avrupa entegrasyonu, Belgrad ve Priştine arasındaki diyalog ve enerji iş birliği ele alındı.

Brnabic, Almanya ile ekonomi alanındaki iş birliğinin mükemmel olduğunu, Alman şirketlerinin Sırbistan’da 78 bin kişiye istihdam sağladığını ve bunun Sırbistan için büyük önem arz ettiğini söyledi.

Lirman, Başbakan ile Sırp-Alman iş birliğinin gelişmeye açık olduğu konusunda hemfikir olduğunu belirterek, gençler başta olmak üzere bu bölgede yaşayan tüm insanların geleceği için önemli olan Berlin süreci içinde devam eden iş birliğinin önemini vurguladı.

AB vize politikasına uyum konusunda atılan adımlar için teşekkürlerini dile getiren Lirman, aynı zamanda Sırbistan’ın AB’nin ortak dış ve güvenlik politikası daha fazla uyum sağlamasının önemini vurguladı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Trabzonspor, deplasman galibiyeti özlemini bitirmek için Kızılyıldız maçına çıkacak

Read Next

TBMM Başkanı Şentop, Zagreb İslam Merkezi’nde Hilye-i Şerif Sergisi’nin açılışını yaptı