Sırbistan, Azerbaycan ile doğal gaz ithalat anlaşması imzaladı

Sırbistan, “enerji tedarik kaynaklarını çeşitlendirme hedefinin” bir parçası olarak Azerbaycan ile doğal gaz ithalat anlaşması imzaladı.

Enerji kaynakları çeşitliliğini artırmak isteyen Sırbistan, Azerbaycan ile doğal gaz ithalat anlaşması imzaladı. 

Sırp gaz grubu Srbijagas ile Azeri gaz grubu SOCAR arasındaki anlaşma, Sırbistan’ın başlangıçta 400 milyon metreküpe kadar doğal gaz ithal etmesine olanak tanıyor. 

İmzalar, Sırbistan Enerji ve Madenler Bakanı Dubravka Djedovic Handanovic, Bakü’ye yaptığı ziyaret sırasında atıldı. 

Handanovic, bu ikili anlaşma ile “enerji tedarik kaynaklarını çeşitlendirme hedefimize ulaşırken, Orta Avrupa’ya gaz tedariki için transit ülke konumumuzu güçlendiriyoruz” dedi.

Sırp bakan, anlaşmanın yürürlüğe girmesinin, Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki boru hattında bir bölümün inşasına bağlı olduğunu söyledi. 

Handanovic, ayrıca 2026’dan itibaren Sırbistan’ın Azerbaycan’dan her yıl “milyarlarca metreküp gaz” ithal edebileceği güvencesini de verdi.

Sırbistan’da Rusya tekeli

Sırbistan, geçtiğimiz on yıllar boyunca sadece Rusya’dan ithal edilen gaz için boru hatları inşa etti. Rus devi Gazprom’a gaz ve petrol şirketi NIS’in çoğunluk hissesini veren Belgrad,  Rusya’nın enerji kaynakları üzerinde sanal bir tekel oluşturmasına da izin vermiş oldu. 

Avrupa Birliği’ne üye olmayı hedefleyen Sırbistan, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rus gazını ithal etmek için uzun vadeli yeni bir sözleşme imzalayarak Brüksel’in tepkisini çekti. 

Sırbistan, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini Birleşmiş Milletler’de resmi olarak kınadı ancak Moskova’ya yönelik yaptırımlara katılmadı.

euronews

Read Previous

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 13 terör şüphelisi yakalandı

Read Next

Yunanistan’da büyük kriz: Donanmanın bakım harcamaları bile karşılanamadı