Sırbistan Cumhurbaşkanı, Arnavutluk Başbakanı ve Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı, “Açık Balkan” Süreci için Belgrad’ta biraraya geldiler.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, “Open Balkan- Açık Balkan” süreci kapsamında, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov’u Belgrad’taki Cumhurbaşkanlığı Sarayında kabul etti.

Üç ülkenin lideri, sürece yönelik bir dizi görüşme gerçekleştridi. Görüşmelerin ardından, Vuçiç, Rama ve Dimitrov ortak basın toplantısı düzenlediler.

“Açık Balkan” sürecini tarihi bir girişim olarak nitelendiren Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, “İş çevrelerimizden tüm insanların bu projeye destek verdiklerini gördük, ancak gerçek şu ki, uzlaştığımız şeyi uygulayamayız. Açık Balkan girişimi, halk adına yapılmış istisnai bir girişimdir.” dedi.

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ise, ekonomilerin ve ortak pazarın nasıl büyütüleceğine odaklandıklarını kaydetti.

Kuzey Makedonya Başbakan Yardımcısı Nikola Dimitrov da, “Girişim, tek bir pazar kurarak dayanışmayı, yeşil ekonomiye geçişi ve felaketlerle karşılaştığımızda birbirimize yardım etmeyi amaçlıyor” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Bosna Hersek’te şiddetli rüzgar maddi hasara neden oldu

Sonraki Haber

Yunus Emre ve Nizami Gencevi konserlerle anılacak