Sırbistan, ABD ile ortak tatbikat yapacak

Sırbistan Savunma Bakanı Milos Vucevic, ülkesinin haziran ortasında ABD ve 10 partner devletle ortak askeri tatbikat gerçekleştireceğini açıkladı.

B92 televizyonuna konuşna Vucevic, ABD ve NATO üyesi Batılı müttefiklerin katılımıyla gerçekleştirilecek “Platin Kurt” adlı tatbikatın herhangi bir örtülü mesaj taşımadığını ve Sırbistan’ın askeri olarak tarafsızlığını sürdürdüğünü söyledi.

Sırbistan, Ukrayna’daki savaşın ardından Ulusal Güvenlik Kararı ile Batı ve Doğu’dan tüm müttefiklerile askeri tatbikatlarını askıya alma kararı almıştı.

Bu eğilimin değiştiğine ilişkin ilk işaret Sırbistan Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic’in şubat ayı başında Vaşington’u ziyaret etmesiyle berilmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müşaviri Derek Chollet,  23 Mart’ta Sırbistan’ın “Platin Kurt” askeri tatbikatına katılacağını açıklayarak ülkeyi ABD ile ortak askeri tatbikatlara yeniden angaje olmasından ötürü tebrik etmişti.

Askeri tatbikata katılma kararının Ukrayna’da herhangi bir tarafı destekledikleri manasına gelmediğini vurgulayan Vucevic, “Bu, Sırbistan topraklarındaki en büyük uluslararası askeri tatbikattır ve bunu hiçbir zaman saklamadık” diye konuştu.

Balkan News

Read Previous

Saraybosna kuşatmasının ilk kurbanları kuşatmanın 31. yıl dönümünde anıldı

Read Next

Hırvatistan Başbakanı Plenkoviç Üsküp’te