Sırbistan, 16-30 yaş arası tüm vatandaşlara 100 avro dağıtacak

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 16-30 yaş arası tüm vatandaşlara 100 avro yardım dağıtacaklarını açıkladı.

Yıl sonu vesilesiyle yaptığı basın toplantısında Vucic, 16 yaşını doldurmuş ve 2022’de 30 yaşına gireceğini veya 30 yaşından küçük olduğunu gösteren bir kimlik kartına sahip olan tüm gençlerin 100 avroluk yardıma başvurma hakkı olacağını sözlerine ekledi.

Vucic, sağlık çalışanlarının 15 Ocak civarında tek seferlik yardım olarak 10.000 dinar (yaklaşık 85 avro) alacağını ve 10 Şubat’ta emeklilere 20.000 dinar (yaklaşık 170 avro) ödeneceğini de hatırlattı.

Kosova’daki enerji krizine de değinen Vucic,  Kosovalıların “günde sekiz, hatta bazen 10 saat elektriklerinin olmamasının” endişe verici olduğunu belirterek bunun ek siyasi sorunlar yarattığını söyledi.

“Açık Balkanlar” inisiyatifi kapsamında çok önemli kararların alındığını söyleyen Vucic, gelecek yılın sadece bu girişim kapsamında önemli kararlar almak için değil, Batı Balkanlar’da diğer ülkelerin katılımı için de önemli olacağına inandığını sözlerine ekledi.

Vucic, Açık Balkanlar’ın her şeyden önce önemli bir barış projesi ve dolayısıyla tüm taraflar için büyük bir ekonomik proje olduğunu söyledi.

“Boşnaklara karşı gizli iddianame yok”

Vucic, “Bosna Hesek topraklarından gelen her Boşnak’ı aleyhlerinde gizli iddianameler olmadığı gerçeğiyle tanıştırmak istiyorum” dedi. Bosna Hersek vatandaşlarını tutuklandığı 34 davada tüm dosyaların Bosna Hersek makamlarına verildiğini ve kararın Bosna Hersek Savcılığı’na bırakıldığını söyleyen Vucic, “Gelmekte serbestler, gizli iddianameler yok” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kovid-19’un ortaya çıktığı Vuhan, Çin’in salgınla mücadele stratejisini şekillendirdi

Read Next

Kovid-19’un Omicron varyantının T hücrelerini aşmakta zorlandığı belirlendi