Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu (DİK) Müdürü Apostol Simovski, CIVIL tarafından düzenlenen 2021 Nüfus Sayımı konulu bugünkü panelde bir konuşma yaptı.

Devlet İstatistik Kurumu (DİK) Müdürü Apostol Simovski, 2021 nüfus sayımının tüm olumsuzluklara rağmen başarıyla tamamlandığını söyledi.

Simovski, “Artık verileri işlememiz gerekiyor ve Mart sonu, gelecek yıl Nisan başı işin kolay kısmı olan verilere ulaşmak kalıyor. Çünkü bu dış etkenler olmadan sadece bize bağlı.” diye konuştu.

Salgın, siyasi nedenlerle yaşanan gecikme, yaz tatilleri, açık boykot kampanyası gibi tüm olumsuzluklara, uygulamadaki teknik problemlere rağmen nüfus sayımının başarılı olduğunu kaydeden Simovski, “Nüfus sayımını yapan kurum olarak umarım ülkedeki kurumlara olan güvenin yeniden tesis edilebileceğini göstermişizdir. Klasik bir bürokrasi olmadığımız ve başkaları için var olan düzgün kurumlar olduğunu kanıtladı.” ifadelerini kullandı.

Nüfus sayımının tüm sağlık protokollerine uygun olarak yapıldığını ve sayım sürecinde sadece sekiz sayım görevlisinin hastalanmasının bunu kanıtladığını ifade eden Simovski, “Operasyonun tamamına yaklaşık beş bin kişi katıldı. Bu operasyonda sekiz sayım görevlisi koronavirüse yakalandı ve bu alanda herhangi bir hanenin sorunu olduğu, sayım görevlisinin onu devrettiği için birinin hastalandığı ve evde sadece bir devlet hocasının aldığı bilgisi henüz bize ulaşmadı.” şeklinde konuştu.

Önceki Haber

Üsküp Şehir Parkı’ndaki gölete düşen araç çıkarıldı

Sonraki Haber

AB, artan enerji fiyatlarından ‘endişe’ duyuyor