Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu (DSK) Müdürü Apostol Simovski, nüfus sayımında önemli bir sakınca bulunmadığını ve işlem sonunda hiç kimsenin dışarıda bırakılmayacağını belirtti.

Devlet İstatistik Kurumu (DSK) Müdürü Apostol Simovski, bugün düzenlediği basın toplantısında, kullandıkları yöntemin bu olası boşluğu kapatma fırsatı vermesinin önemli olduğunu belirtti.

Simovski, “Belirli bir istatistiksel anketi yürütürken bize rehberlik eden şey, bu anketin tüm birimlerinin kapsamını ve ayrıca nüfus sayımını nasıl izleyeceğimize dair bir konsepte sahip olmaktır. Bize rehberlik eden en önemli şey, vatandaşın barındığı, vatandaşın yaşadığı konut tesisleri oldu ve tüm bu tesisler tamamen gitti, tek bir tanesi bile ihmal edilmedi.” diye konuştu.

En mükemmel sistemlerde her zaman hata bulunmasının mümkün olduğunu ifade eden Simovski, henüz işlem bitmediği için şu an beklenenin bu açığın eğer varsa minimum düzeyde olması olduğunu ifade etti.

Sayımın kesin sonuçlarını sayımın bitiminden 6 aylık bir süre içinde açıklanacağını söyleyen Simovski, sonuçların en geç mart ayında ancak daha erken işlenmesinin bitmesi halinde de daha erken açıklayabileceklerini kaydetti.

Önceki Haber

K. Makedonya’da bir günde 3 bin 475 vatandaş aşı oldu

Sonraki Haber

5. Dönem Uluslararası Osmanlı Türkçesi kursları başvuruları başladı