Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Müdürü Apostol Simovski, daha fazla saymana ihtiyaç duyulduğunu ve başvuruların devam ettiğini söyledi.

Sitel TV’deki bir programda açıklamalarda bulunan Devlet İstatistik Müdürü Apostol Simovski, yaklaşan Nüfus Sayımı için sayımında sayman ve eğitmen görevleri için ilginin çok az olduğunu ve 1.000 ila 1.500 kişinin eksik olduğunu belirtti.

Nüfus Sayımı sürecine ilginin az olmasının salgından kaynaklanmadığını ifade eden Simovski, başvuruların yaz tatili döneminin yanı sıra tarımda işin olduğu ve insanların sezonluk olarak yurt dışında çalışmaya gittiği bir zamanda yapılmasının etkili olduğunu ifade etti.

Toplam 50 bölgeden 20’sinde hali hazırda yeterli sayıda sayım görevlisinin bulunduğunu kaydeden Simovski, salgın korkusunun, vatandaşların sayım görevlerine başvurma konusundaki düşük ilgisinin bir nedeni olmadığını, çünkü duyurunun enfekte sayısının çok az olduğu bir zamanda yayınlandığını değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşların saymanlara ihtiyaç duyulduğu noktasında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını savunan Simovski, vatandaşlara sayman ihtiyacı olduğunu bildirmek için tüm imkanları kullanacaklarını söyledi.

Yeteri kadar sayman toplanılmaması halinde B planına sahip olduklarını ifade eden Simovski, yine de alternatife ihtiyaç olmayacağını umduğunu belirtti.

Sayımın protokollere uygun bir şekilde gerçekleştirileceğine dikkati çeken Simovski, saymanların yarısının hali hazırda aşılandığını ifade etti.

12 Ağustos’ta bitmesi gereken sayman ve eğitmen başvuruları düşük başvuru nedeniyle 17 Ağustos’a kadar uzatıldı.

Kuzey Makedonya’da 1 – 21 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan nüfus sayımı siyasi anlaşma ile 5-30 eylül tarihlerine ertelenmişti.

Önceki Haber

Spasovski: Yangınlarla ilgili 17 kişi gözaltına alındı

Sonraki Haber

Bulgaristan, Bosna-Hersek’e Kovid-19’a karşı 50 bin doz aşı bağışladı