Simovski, basına yansıyan nüfus sayımı sonuçlarını yalanladı

Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu (DİK) Müdürü Apostol Simovski, bazı medya kuruluşlarında yer alan nüfus sayımı sonularının gerçeği yansıtmadığını söyledi.

TV21 ve diğer bazı medya kuruluşları 30 Mart tarihinde açıklanması gereken nüfus sayımı sonuçlarını önceden duyurdu. TV21’in haberine göre Kuzey Makedonya nüfusunun diaspora ile birlikte 2.1 milyon olduğu ve bunlardan %62’sinin Makedon, %29,5 Arnavut ve % 10’unun ise diğer milletlere ait olduğu belirtilmişti.

Sitel TV’nin haberinde ise DİK Müdürü Apostol Simovski, söz konusu iddiaları yalanlayarak, rakamların kamuoyuna açıklanandan farklı olacağını, ancak bunların hepsinin Çarşamba günü resmi olarak açıklanacağını söyledi.

Söz konusu iddiaların çarşamba günü resmi sonuçlar açıklandığında teyit edilmesi halinde sorumluluk alınacağını vurgulayan Simovski, ancak rakamların nüfus sayımı için işe alınan hiçbir çalışan tarafından açıklanmadığının garantisini verdi.

İstatistikçi Donço Gerasimovski de gerçek sayıyı elde etmek için resmi sonuca ek olarak tüm yetkili kurumların mevcut verilerini karşılaştırmak gerektiğini ifade etti.

Read Previous

Akaryakıta yeni zam

Read Next

Çin’de uçak kazasında ölen 132 kişinin DNA’sı kaza yerinde teşhis edildi