Şilegov: Gruevski Kaçıyor

Sosyal Demokratlar Birliği sözcüsü Petre Şilegov bugün yaptığı açıklamada Çerçeve Anlaşması için Konferans düzenlenmesi kararı dört ay önceye dayandığını vurguladı.

Şilegov, “Gruevski kaçıyor. Çerçeve Anlaşması Konferansın düzenlenmesinin arkasında olduğu tespit edildikten sonra gizleniyor. Gruevski meydanda yok, Üsküp’te 1 Aralık tarihinde yapılacak konferans konusunda başkalarını suçlarken neden vatandaşlara yalan söyledi. Gruevski başkalarını suçlarken Çerçeve Anlaşması’nın uygulanmasının analiz edileceği konferansı kendisinin kabul ettiğini gizlemek istiyor”, şeklinde konuştu.

Sözcü Şilegov, dört ay önce, Temmuz ayında Hükümet ve Avrupa Barış Enstitüsü arasında konferansın düzenlenmesi kararı alındığını hatırlatarak belgede arşiv damgasının bulunduğunu ve hükümet adına Çerçeve Anlaşmasının uygulanmasından sorumlu Bakan Musa Caferi tarafından imzalandığını söyledi.

Şilegov açıklamasında, “Gruevski vatandaşlardan gizli olarak neler yapıyor? Neden Kurir portalının baş ve sorumlu yazarı olarak Gruevski kendi medyasında Makedonya’nın federalizasyonu konusunda makaleler yazıyor? Kendisini kurtarmak için Makedonya’da etnikler arası gerginlikler mi yaratmak istiyor?, gibi soruları da komuuyu ile paylaştı.

Birlikte yaşamaya evet, federalizasyonu hayır

İktidara yakın medyalar ise vatandaşlar ile anketler düzenleyerek birlikte yaşamaya evet, federalizasyonu hayır başlıkları ile Şilegov’a cevap verdiler.
Sözkonusu medyalar Sosyal Demokratlar Birliği lideri Zoran Zaev ve anamuhalafet partisinin son dönemdeki davranışları Makedonya’nın federalizasyonunu gündeme getirdiğini vurguluyorlar.

Ana muhalefetin antidevletçi davranışı Makedonya’da ikinci çerçeve anlaşması için konferansın düzenlenmesine zemin hazırladığini ifade ediyorlar.

TIMEBALKAN

Read Previous

250 milyon Çocuk Savaş Bölgelerinde Yaşıyor

Read Next

Rusya, İran, Irak, Çin’le Savaşıyoruz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *