Sesten hızlı uçaklarla sessiz seyahat

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ses hızını aşabilen sessiz ticari uçaklar üretmesi için teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin’i görevlendirdi.

Ön tasarımını yapması için NASA’dan ilk aşamada 20 milyon $ alacak olan Lockheed Martin, ‘’Ses Hızını Aşan Sessiz Ticari Teknoloji’’ programı ile yüksek hızlarda modern teknoloji kullanılarak önlenemeyen rahatsız edici ses ve titreşimi absorbe eden ticari uçaklar geliştirmeyi hedefliyor.

Ses hızını aşabilen uçakların geliştirilmesinde karşılaşılan en büyük problem olarak gürültü kirliliği gösteriliyor.

‘’NASA uçuş sistemlerini daha hızlı hale getirebilmenin yanında çevreci, güvenli ve sessiz kılabilmek adına da gece gündüz çalışıyor’’ diyen NASA başkanı eski astronot Charles Bolden, söz konusu teknolojinin yolcu uçaklarına da uygulanacağını açıkladı.

ABD ordusunun bel kemiği olan ve son olarak beşinci nesil F-35 savaş uçaklarını geliştirip üreten Lockheed Martin, dünya çapında gelirlere oranla en büyük savunma sanayi şirketi olma özelliğini taşıyor.

Dünyadaki örnekleri gürültülü

Dünyada şu ana kadar üretilenler arasında ses hızını aşabilen iki uçak bulunuyor. Bunlardan birincisi Moskova’dan Kazakistan’ın en büyük şehri Almatı’ya güvenli bir uçuş gerçekleştiren Soviet Tu-144, ikinicisi ise Londra-New York uçuşunu üç buçuk saatten kısa bir sürede tamamlayan İngiliz-Fransız ortak yapımı Concorde.

concorde-landing-farnborough-fitzgerald,JFFZsKDFWUyQ2KYMmMdmww

NASA’nın 2017 yılı bütçesinde yer yerdiği proje, ses hızı aşıldığında oluşan ve gök gürültüsü kadar şiddetli olan gürültü kirliliğini azaltabilmenin yanında, aynı zamanda yakıt tasarrufu yapmayı da hedefliyor.

Projenin ilk test uçuşlarının NASA’nın bütçesine bağlı olarak 2020 civarında yapılması planlanıyor.

Kaynak: NTV

Read Previous

Yarın Araçinovo, Aerodrom, Butel ve Şuto Orizari’de elektrik kesintileri yaşanacak

Read Next

İlginç 10 penaltı golü

634 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *