Şenol Kazancı: “AA, Makedonca Yayın Yapan İlk Uluslararası Haber Ajansı Oluyor”

Kazancı, AA, Makedonca yayınla farklı dildeki 10’uncu yayınını yapmaya başladığına işaret etti. Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ise AA ve TRT Türkiye’nin Köklü Kuruluşları olduğunu hatırlattı. TİMEBALKAN’a konuşan AA’nın eski muhabiri Nedim Abaz, “tabiki çok heyecanlıyım, ofisin şimdi ki haline bakıyorum, çok değişmiş bizim zamanımızda çok farklıydı”, dedi.

Bugünkü törende yaptığı konuşmada Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, “Anadolu Ajansı, Makedoncada yayın yapan ilk uluslararası haber ajansı olarak Makedonya’nın da sesi olacak” dedi.

Kazancı, AA’nın Makedonca haber yayınına başlanması ve yeni yayın merkezinin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, söyledi.
AA’nın, Makedonca yayınla, farklı dildeki 10’uncu yayınını yapmaya başladığına işaret eden Kazancı, “Anadolu Ajansı, Makedonca’da yayın yapan ilk uluslararası haber ajansı olarak Makedonya’nın da sesi olacak. AA’nın yeni ofisinin Üsküp’e bundan sonraki gelişlerim için iyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Kazancı, ayrıca Balkanların kalbinde ofis açıyor ve yeni yayına başlıyor olmaktan son derece mutlu ve gururlu olduğunu kaydetti.

DSC_1165

AA ve TRT Türkiye’nin Köklü Kuruluşları

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de Türkiye ve Makedonya ilişkilerinin köklerinin tarihin derinliklerine kadar indiğini anımsatarak, Makedonya Cumhuriyeti’nde AA’nın ve TRT’nin Üsküp ofislerinin açılışından dolayı şeref duyduklarını ifade etti.
AA ve TRT’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin iki köklü kuruluşu olduğuna dikkati çeken Şölendil, “AA’nın ve TRT’nin Makedonya’daki faaliyetleri, hiç kuşkusuz dostluk ve kardeşlik ilişkilerimizi daha da pekiştirecek, bütün dünyaya gerekli mesajları verecektir” dedi.

DSC_1097

Telefon yoktu, haberleri faksla gönderiyorduk, şartlar çok zordu

Aşağı yukarı 15 yıl Anadolu Ajansının Üsküp muhabiri olarak çalışan Nedim Abaz, “AA’nın ofisinin şu haline bakıyorum, gerçekten çok heyecanlıyım. Çok değişmiş bir zamanlar çok farklıydı. Telefonlar yoktuı haberleri faksla gönderiyorduk. Haberleri takip etmek için tüm gazeteleri almamaız gerekiyordu. Almamız için de imkan yoktu. Küçük bir dijital makinemiz vardı. Fotoğrafları onunla çekiyorduk”, dedi.

Duygularını TIMEBALKAN ile paylaşan Nedim Abaz, çalıştığı dönem içerisinde bazen sıkıntılı bazen ise sevinçli günler geçirdiğini vurgulayarak “haberleri zamanında geçiremediğimiz zaman sinir, öfke gibi tüm duyguları yaşıyorduk”, dedi.

Anadolu Ajansı muhabiri olarak çok sayıda anıları olduğunu belirten Nedim Abaz, “2009 yılında Antalya’da dünya’nın bütün Anadolu Ajansı muhabirleri toplandık. Hakikaten unutamayacağım bir geceydi. Amerika’dan Çin’e kadar hepimiz oradaydık. Tanıştık, muhabbet ettik. Çok güzel bir geceydi”, şeklinde konuştu.

Nedim Abaz, Anadolu Ajansı’nın Üsküp’te ilk muhabiri rahmetli Burhan Sait olduğunu da hatırlattı.

Hüsamettin Gina / TIMEBALKAN

Read Previous

KARDELEN Çocuk Dergisi’nin Kasım Sayısı Çıktı

Read Next

Kosova, UNESCO’ya Üye Olamadı

One Comment

  • I’ve been searching for hours on this topic and finally found your post. totosite, I have read your post and I am very impressed. We prefer your opinion and will visit this site frequently to refer to your opinion. When would you like to visit my site?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *