Şener Bilal: “Üniversitemiz artık bu bölgede bir marka olmuş durumda”

Kısa bir dönem içerisinde Makedonya’nın gözde üniversitelerden biri olmayı başaran Uluslararası Balkan Üniversitesi, son haftalarda Makedonya’nın genelinde liseleri ziyaret ederek, öğrencilere üniversitenin vermiş olduğu eğitim imkanlarını yakından tanıtmaktadır. IBU Rektör Yardımcısı Şener Bilal Çakman, TİMEBALKAN’a verdiği röportajda 100 yakın lisenin ziyaret edilmesinin planlandığını kaydederek “Ziyaretlerimiz çok verimli ve büyük bir ilgi ile geçiyor” ifadelerini kullandı. Şener Bilal, ayrıca, IBU’yu tercih edecek öğrencilerin kaliteli, modern eğitimin yanında sosyal çevresini de zenginleştireceğini ve genişleteceğini vurguladı.

Röportaj: Hüsamettin GİNA / Fotoğraf: Sezer SALİHİ

IBU heyeti sizin önderliğinizde Makedonya’daki liselere tanıtma ziyaretleri gerçekleştiriyor. Şimdiye kadar Resne, Gostivar, Kratovo, Jupa, Kriva Palanka ziyaretlerinde bulundunuz. Ziyaretler sizin açınızdan nasıl geçiyor?

Evet IBU bu yıl tanıtımlarını başlatmıştır, planlanan Makedonya’da 100’e yakın lisenin ziyaret edilmesidir. Bu ziyaretler esnasında lisedeki son sınıf öğrencilerine üniversitemizin sunduğu eğitim ve bursluluk imkanları hakkında bilgi verilmektedir. Malumunuz üniversitemiz 7 fakülte ve 17 bölümü ile dar manada Makedonya’da, geniş manada tüm Balkanlarda kaliteli eğitim sunan bir üniversitedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 500 burs imkanı vermektedir. Ziyaretlerimiz çok verimli ve büyük bir ilgi ile geçiyor. Gittiğimiz tüm liselerde öğrenciler üniversitemize büyük ilgi göstermektedirler. Zaten üniversitemiz artık bu bölgede bir marka olmuş durumda. Gittiğimiz liselerde üniversitemiz hakkında olumlu bahsetmeleri bizleri gururlandırdığı gibi, ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu da göstermektedir. Amacımız Makedonya’daki ve Balkanlardaki liselere ulaşmaktır.

5
Şener Bilal: “Gittiğimiz tüm liselerde öğrenciler üniversitemize büyük ilgi göstermektedirler.”

IBU Öğretim Üyesi olarak Üsküp’ün dışındaki liselerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sözünü ettiğimiz liselerde eğitim şartlarını nasıl yorumlarsınız?

Liselerimizin durumu bölgelere göre değişmektedir. Bazı bölgelerde fiziki ve eğitim imkanları olarak çok kaliteli liseler mevcuttur. Bazı bölgelerde ise bu kalite ve fiziki imkanlar mevcut değildir. Fakat bunların yanında şunu da belirtmek gerekmektedir ki son yıllarda liselerimizdeki fiziki imkanların bir nebze dahi olsa olumlu bir yol aldığını belirtmeliyiz.

IBU’yu tanıtırken yüzlerce ortaokul öğrencisi ile sohbet etme fırsatını buluyorsunuz. Öğrenciler en çok hangi soruları sizlere iletiyor? Nelerle ilgileniyor? Ziyaretler sırasında okul müdürleri veya okul temsilcileri ile de bir araya geliyorsunuz. Sizi nasıl karşılıyorlar?

Doğrudur ziyaretlerimiz esnasında binlerce öğrencilerimiz ile buluşmaktayız, bu öğrencilerin dertlerini ve mutluluklarını paylaşmaktayız. Öğrencilerimizin üniversitemize ilgi ve alakası yüksek bir seviyede olduğu gerçeği bizi memnun etmektedir. Bizlere sorulan sorular arasında üniversitemizin bölümleri ve sunduğumuz eğitim imkanları olmaktadır. Bizi kendilerine çok yakın hissettikleri sordukları sorulardan anlaşılmaktadır. Üniversitemizin bu bölgedeki eğitim kalitesinin yanında sunduğumuz sosyal imkanlar hakkında da sorularla karşılaşmaktayız. Bunun yanında hâlihazırda sunduğumuz Türkiye ve diğer Avrupa ülkelerine öğrenci değişimi programları kendilerini memnun ederken ilgilendikleri alanlardan biri de bu olmaktadır.

1
Şener Bilal: “Öğrencilerimizin üniversitemize ilgi ve alakası yüksek bir seviyede olduğu gerçeği bizi memnun etmektedir. “

Bir öğrenci neden IBU’yu tercih edip kaydını yapsın? Bizimle paylaşır mısınız?

Uluslarası Balkan Üniversitesi Balkanlarda sunduğu eğitim ciddiyeti ve kalitesinin yanında, üniversitemize kayıt yaptıracak öğrencinin mezun olacağı bölümün, yani edineceği mesleğinin yanında alacağı İngilizce eğitim ile farkındalığını her sahada ve her yerde gösterecektir. Malumunuz üniversitemizde eğitim dili İngilizce’dir. Tüm fakülte ve bölümlerimizde İngilizce dilinde eğitim verilmektedir. Bizi tercih eden öğrenciler kaliteli, modern eğitimin yanında sosyal çevresini de zenginleştirecek ve genişletecektir. Üniversitemizde Makedonya başta olmak üzere, Türkiye, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Kosova ve değişim öğrencilerle AB ülkeleri ile Afrika ülkelerinden öğrencilerimiz vardır. Bu şartlarda eğitim gören bir gencimizin donandığı İngilizce iletişim becerisi sayesinde doğal olarak sosyal çevresini renklendirecektir. Bu bağların ileriki hayatlarında kendilerine sağlayacağı katkı büyük olacaktır. Bunun yanında üniversitemiz her yıl değişik ülkelerden öğrencilerimize yardım veya tam sömestır yurtdışında eğitim görme imkanı vermektedir. Bu öğrencilerimizi işbirliğinde olduğumuz üniversitelere göndermekteyiz, bu açıdan değişik ülke ve eğitim kuruluşlarını ziyaret etme ve eğitim görme imkanlarını sağlamaktayız. Bünyemizdeki değişik alanlardaki kulüpler vasıtasıyla öğrencilerimiz kabiliyet ve yeteneklerini geliştirme ve gösterme imkanına sahip olacaklar.

2
Şener Bilal: “Bünyemizdeki değişik alanlardaki kulüpler vasıtasıyla öğrencilerimiz kabiliyet ve yeteneklerini geliştirme ve gösterme imkanına sahip olacaklar.”

Makedonya dışından, Türkiye ve diğer Balkan ülkelerinden öğrencilerin IBU’ya ilgisi ne durumda?

Üniversitemiz tam anlamıyla uluslararası bir hüviyete sahiptir. Kuruluşumuzdan itibaren bünyemizde tüm Balkan ülkelerinden öğrenciler vardır. Her yıl yapmış olduğumuz tanıtımlar vasıtasıyla Arnavutluk, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Bulgaristan gibi Balkan ülkelerine gidilmektedir. Bu ziyaretlerimiz sırasında bölgelerdeki lise ziyaretleri yapılmakta ve o bölgenin belediye başkanları, öğrenci ebeveyinleri ve kanaat önderleri ile muhakkak görüşmelerimiz devam etmektedir. Şu anda üniversitemizde Balkan ülkelerinden gelen öğrencilerimzin oranı çok büyüktür. Mezun öğrencilerimiz hâlihazırda kendi ülkelerinde değişik kurum ve kuruluşlarında görev almaktadırlar. Kısacası Balkan ülkelerinde yıllardır aktif olarak eğitim ve sosyal imkanlarımızla yer almaktayız.

IBU denildiğinde akıllara hep inşaatı devam eden yeni mekan geliyor. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Evet kısa bir süredir devam eden kampüsümüze kavuşmaktayız. Büyük ve ciddi bir yatırım olan IBU kampüsümüz tamamlanmış durumda ve bu kampüsümüzde tüm eğitim, sosyal ve fiziki imkanların en iyilerine sahibiz. Kaydını yaptıracak öğrencilerimizi ve mevcut öğrencilerimizi kampüsümüzde görmekten mutluluk duyacağız.

Read Previous

Hastaneye sadece acil durumda olanlar kabul ediliyor

Read Next

Yunanistan’da Ekonomik Kriz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *