Selanik metro hattına kavuşmak üzere

Yapımı yıllarca süren, zaman zaman durdurulan, sonradan tekrar başlatılan Selanik Metrosu, nihayet bir hattın açılışına hazırlanıyor.

Yapımı yıllarca süren, zaman zaman durdurulan, sonradan tekrar başlatılan Selanik Metrosu, nihayet bir hattın açılışına hazırlanıyor. 

Selanik Aristotelio Üniversitesi’nde ağ ve ulaşım planlaması alanında doçent olan Apostolos Papagiannakis’e göre, yaklaşık yirmi yıllık bir bekleyişin ardından ilk hattın açılışının Kasım ayına planlandığını söyledi. 

Selanik’teki metronun faaliyete geçmesiyle trafikte önemli ölçüde rahatlama göreleceğini beyan eden Papagiannakis, yeni metro hattının Selanik’teki araba kulanıcılarını yüzde 15’i, otobüs kullananan yolcuların büyük bir kısmını ve yakın mesafede yürüyerek işlerine gidenlerin bir kısmını taşıyarak, Selanik trafiğini büyük ölçüde rahatlatacağına inandıklarını kaydetti. 

Ulaşım uzmanı Alexandros Tsavdaroglou ise metronun tüm faydalarının hissedilebilmesi için “daha fazla bisiklet yolu ve deniz ulaşımı gibi tamamlayıcı tedbirlerin yanı sıra şehir merkezinde otomobil kullanımını caydırıcı önlemlere de ihtiyaç var.” şeklinde konuştu. 

milletgazetesi.gr

Read Previous

2023’te Bulgaristan’da çocukların yüzde 93’ü tüm aşıları yaptırdı

Read Next

Spasovski: Ortalama 1.100 avro maaş ve asgari 600 avro maaş gerçekleştirilebilir bir vaat