Selanik Belediye Başkanı Butaris siyaseti bırakıyor

Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin sokağına ”Mustafa Kemal” adının verilmesini önerdiği için aşırı milliyetçilerin saldırısına uğrayan Selanik Belediye Başkanı siyaseti bırakıyor.

Selanik’in başarılı Belediye Başkanı Yannis Boutaris, sürpriz bir açıklama yaparak mayıs ayında yapılacak yerel yönetim seçimlerinde aday olmayacağını duyurdu.

Türkiye’ye yaptığı açılımlarıyla tanınan ve bu nedenle aşırı milliyetçilerin saldırılarına uğrayan Boutaris’in 2019 seçimlerinde aday olmayacağını açıklaması siyaset dünyasında şaşkınlık yarattı. 8 yıldan bu yana belediye başkanlığı görevini başarılı bir biçimde sürdüren 76 yaşındaki Boutaris “100 yaşıma kadar başkanlığımı sürdüreceğim” açıklamasını yapmasına rağmen, 2019 seçimlerinde aday olmayacağına gerekçe olarak “özel nedenleri” gösterdi.

Siyasi eğilimleri ne olursa olsun Selanik halkının büyük bir çoğunluğu tarafından sevilen Boutaris’in bu kararını, “yakın aile çevresinin baskısına dayanamadığı” için aldığı belirtiliyor.

Boutaris’in Yunanistan’ın Türkiye ve Makedonya Cumhuriyeti ile ilişikileri için yaptığı olumlu açıklamalar ve yaptığı açılımlar, Selanik kentini her ne kadar turizm açısından kalkındırdıysa da aşırı milliyetçilerin can düşmanı oldu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin yan sokağına “Mustafa Kemal” adının verilmesini önerdiği için aşırı milliyetçilerin saldırılarına uğrayan Boutaris, Yunan basınının “Cumhurbaşkanlığı adaylığı” önerisine karşı Boutaris “Kolunda dövme, kulağında küpe ve Kiliseye ters düşen görüşleri olan benim gibi tipler Cumhurbaşkanlığına layık görülmez” diyerek siyasi partilerin bu gibi konularda yeterince olgunlaşmadığı mesajını vermişti.

 

milletgazetesi.gr

Read Previous

Macron’un ‘elitist’ politikaları Fransa’yı sokağa döktü

Read Next

Kosova’da 4 belediye başkanı istifa etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *