Seçimlerin ardından Sırbistan siyaseti

Sırbistan seçimlerinde çok büyük bir sürpriz yok. Ustaca hamlelerle siyasette bugün adeta “tek umut” imajını oturtan Başbakan Vuçiç’in partisi tek başına iktidarda. Ama bu kez Sırbistan parlamentosu daha renkli. AB karşıtları, Rusya yanlıları, radikaller de mecliste.

Nedim Emin

Balkanların en önemli ülkelerinden biri olan Sırbistan’da 24 Nisan Pazar günü yerel ve genel seçimler aynı anda yapıldı. Bu seçimlerin kazananı beklendiği gibi Sırp siyasetini her geçen gün daha fazla domine eden Sırp İlerleme Partisi (SNS) oldu.

Yerel seçimlerde yüzde 42,73 oy oranına ulaşan mevcut Başbakan Aleksandar Vuçiç’in partisi SNS, Sırbistan Devlet Seçim Komisyonu (RIK) verilerine göre genel seçimlerde de yüzde 48,24 oy toplayarak tek başına iktidar için gerekli çoğunluğu elde etti. Parlamentoya giren diğer partiler ise önümüzdeki süreçte Sırbistan siyasetini bir hayli ilginç kılacak. Zira bu partiler Sırbistan parlamentosunda neredeyse bir uçtan diğer uca kadar geniş bir siyasi yelpazeyi temsil edecek.

Sırbistan genel seçimlerinde yüzde 5’lik seçim barajı bulunuyor. Bu durumda barajı aşıp parlamentoya giren ulusal parti ve koalisyonların sayısı 6 oldu. Ancak azınlık partilerine baraj uygulanmıyor ve bu yüzden azınlıkta olan etnik unsurlar “azınlık partisi” olarak parlamentoya barajsız girebiliyor. Sırbistan parlamentosunda toplam 250 milletvekili koltuğu mevcut. Yerel seçimlerde ise partiler, seçimde belediye başkan adayları yerine meclis üyeleri için oy istiyor. Seçilen meclis üyeleri daha sonra belediye başkanını seçiyor.

Al Jazeera Türk’ün analiz haberin tamamını aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz….

Al Jazeera Türk

Read Previous

69. Cannes Film Festivali yoğun güvenlik önlemleri altında başladı

Read Next

Balkan Türklerin’den Karaman’a ziyaret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *