“Seçimlere katılım konusunda geleneksel olarak koalisyonumuzda yer almayan partilerle görüşmeler yapılacak”

Kuzey Makedonya’da genel seçimler yaklaşırken siyasi partilerin seçim öncesi koalisyon görüşmeleri hız kazanıyor.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve eski Başbakan Dimitar Kovaçevski, seçimlere katılım konusunda geleneksel olarak koalisyonunda yer almayan partilerle görüşmeler yapılacağını söyledi.

SDSM’nin tüm seçim bölgelerinde aday listelerinin olacağını kaydeden Kovaçevski, “Bunlar müzakere etmediğimiz partiler ama ampirik araştırmalara dayanarak ve üyelerin belirli bir partiyle koalisyona girme ruh halini irdeleyerek şu anda yapılmakta olan analizlere dayalı görüşmeler olabilir. Bunlar, SDSM ile hükümet koalisyonunda yer alan ancak 2020’deki son seçimlerde ortak listelerde yer almayan partilerdir.” ifadelerini kullandı.

Şu anda SDSM’nin geleneksel olarak seçimlere birlikte gittiği adayları ve koalisyon ortaklarının listelerini belirlemek için çalışmalar yaptığını belirten Kovaçevski, “BDİ’nin ne yaptığını bilmiyorum, bu onların işi ama SDSM’nin tüm seçim bölgelerinde aday listeleri olacak. Zaten koalisyon ortaklarımızla görüşmelerimiz sürüyor. Elbette geleneksel olarak koalisyonumuzda yer almayan siyasi partilerle de görüşmeler olacak. Ortak bir dil ve ilgi bulunursa, analizler de bunu gösterirse, parti üyeleri ve yöneticileri kabul ederlerse listelerin diğer partilerle genişletilmesi kararı alınabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Yunanistan’da geceyi parlamentonun önünde geçiren çiftçiler Atina’dan ayrıldı

Read Next

DSÖ’den İsrail’in barınağını bombaladığı Sınır Tanımayan Doktorlar için “dayanışma” mesajı