SDSM’nin yeni lideri Kovaçevski kimdir?

Kuzey Makedonya’da iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) yeni genel başkanlığına Maliye Bakan Yardımcısı Dimitar Kovaçevski seçildi.

İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nde (SDSM) bugün yapılan parti içi seçimde genel başkanlığa Zoran Zaev’in yerine Maliye Bakan Yardımcısı ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi Dimitar Kovaçevski seçildi.

SDSM’deki parti içi seçimde 44 bin 406 üye oy kullanırken Kovaçevski 37 bin 649 üyenin oyunu aldı. Diğer iki adaydan Yovan Despotovski 3 bin 319 ve Frosina Remenski de 2 bin 836 oy aldı. 

Kovaçevski, 2013’ten beri SDSM’nin lideri olan ve Ekim ayındaki yerel seçimlerin başarısız olmasının ardından hem parti liderliğinden hem de Başbakanlık görevinden istifa ettiğini açıklayan Zoran Zaev’in yerini aldı.

– Dimitar Kovaçevski kimdir?

Dimitar Kovaçevski 1974 yılında Kumanova’da doğdu. İktisat alanında doktor ünvanına sahip ve Üsküp Amerikan Koleji’nde İşletme Ekonomisi ve Yönetim Fakültesi’nde hoca olarak görev yapmaktadır.

Orta öğrenimini ABD, Minnesota’daki Waterville Elysian Moristown Lisesi’nde tamamladı. 1998 yılında UKIM İktisat Fakültesi’nden mezun oldu ve 2003 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 2008 yılında Karadağ Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde iktisat alanında doktora eğitimini tamamladı.

İyi derecede İngilizce ve akıcı Almanca konuşan Kovaçevski, 2020’de korona pandemisinin ekonomik sonuçlarıyla ilgilenmek üzere Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti Ekonomi Konseyi’nde yer aldı.

Çalışma kariyerine Makedonski Telekom AD Skopje’de başladı ve ardından çeşitli yönetici pozisyonlarına yükseldi. Profesyonel kariyerinde şirketlerin verimliliğini ve karlılığını artırmak için iş süreçlerinin entegrasyonu için bir dizi kurumsal projede çalışan Kovaçevski, 2018-2020 yılları arasında yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi için elemanların üretimi ve geliştirilmesi için yüksek teknolojili bir başlangıç ​​şirketinin kurulmasının yanı sıra SAP entegre malzeme ve finansal yönetim sistemi ve CRM entegre müşteri yönetim sistemini uygulamak için proje ekiplerinde yer aldı.

Read Previous

Mısır Cumhurbaşkanı, Sırbistan Ulusal Meclis Başkanı ile “askeri iş birliğini” görüştü

Read Next

İngiltere’de Kovid-19 alarm seviyesi 3’ten 4’e yükseltildi