SDSM meclis grubu koordinatörü Yovan Mitreski düzenlediği basın toplantısında mevcut meclis çoğunluğunun istikrarlı olduğunu ve büyüyeceğini söyledi.

Kuzey Makedonya Meclisi’nde bugün düzenlenen güven oylaması oturumundan sonra açıklamalarda bulunan SDSM milletvekili Yovan Mitreski, son anda karar değiştirerek hükümete karşı oy kullanmayacağını sosyal medyadan açıklayan Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi ile ilgili “Aldığımız bilgilere göre kendisine iktidardan değil muhalefetten baskı var.” ifadesini kullandı.

Mitreski, “Muhalefetin paylaştığının tam tersi bilgilere sahibim, bu da üzerindeki baskıların onlardan olduğu anlamına geliyor. Önümüzdeki dönemde Kastriot Recepi’nin ortaya çıkıp ona tam olarak ne olduğunu söylemesini bekliyorum. Avrupa yolundan ve ülkenin Avrupa geleceğinden yana bir milletvekili olduğunu biliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Olanlardan ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristiyan Mickoski’yi sorumlu tutan Mitreski, “Meclis’te olan her şey, kanıtlanmış kaybeden Hristijan Mickoski’nin bir sonucudur. Parlamentoda yeni bir çoğunluk ve hükümette güvensizlik oyu için 61 oya sahip olduğu konusunda halka yalan söyledi. Tam da bunun için Mickoski mazeret aramamalı ve sorumluluğu başkasına devretmemelidir.” diye konuştu.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

Daha sonra SDSM MYK toplantısında alınan karar ile istifaların süresiz olarak ertelenmesi kararı alınmıştı.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verilmişti.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için en az 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Micevski: Protokoller Meclis’ten ayrılmamı gerektiriyor ama geri döneceğim

Sonraki Haber

K. Makedonya Cumhurbaşkanı’ndan ana muhalefet liderine “Tiktok” yanıtı