Kuzey Makedonya’da 15 Temmuz seçimlerinden birinci parti çıkan ve hükümet kurma yetkisini elinde bulunduran Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev yeni kabine ve hükümet programını meclise sunmadan önce basın toplantısı düzenledi.

SDSM lideri Zoran Zaev soru-cevap bölümünde MATÜSİTEB’in yeni kabinede “Türk Bakan” olmamasıyla ilgili gönderdiği açık mektupa ilişkin soruyu yanıtladı.

Hükümet kurma yetkilisi olarak aday seçiminde mümkün olan her yönden değerlendirme yaptığını kaydeden Zaev, “Ama en önemli husus adayın kalitesi ve benim kişisel inancım. En başından beri koalisyon ortaklarımızla maksimuma ulaşmaya çalışıyoruz. Her kurumda bakan yardımcılığı, devlet müfettişliği, müdürlük, yöneticilik gibi belli sorunlara adanacak, bazıları bakanlıklardan daha fazla sorumluluk taşıyan büyük ciddi kurumlarda daha az sayıdaki etnik toplulukların katılımı olacak. Böylece devletteki multietnik yapı elbette kurumların kendi içinde inşa edilecektir.” yanıtını verdi.

Konuyla ilgili iki Türk milletvekili ile de görüştüğünü ve herkesin kendi adayı için mücadele ettiğini ifade eden Zaev, “Hükümette başbakan dahil 27 bakanlık olduğunda daha kolay katılım sağlanabiliyordu. 3 yıllık tecrübe gösterdi ki bakanlıklar kişisel hazların tatmini için olmaması gerekiyor. Hükümet ve hükümetin her kaynağı vatandaşlar için var. Yeni organizasyon ile inanıyorum ki hem Türk topluluğuna hem Roman, hem Boşnak, hem Sırp, hem Ulah ve Kuzey Makedonya’da yaşayan diğer tüm topluluklara da hizmet edeceğimize inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’da bakanlık sayısı bu yıl 26’dan 19’a düşürüldü.

Önceki Haber

KKTC Başbakanı Tatar’dan Rum kesimi, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın ortak tatbikatına tepki

Sonraki Haber

Zaev eğitim yılının 1 Ekim’de başlama ihtimalinin yüksek olduğunu açıkladı