İktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) tarafından yapılan açıklamada, kendi sıralarından Sağlık Bakanı olan Venko Filipçe’nin istifa kararına saygı duyulduğu belirtildi.

Venko Filipçe’nin istifasının ardından SDSM tarafından yapılan açıklamada, bu karara saygı duyduklarını ve bunun sadece onun ahlaki sorumluluğunu yansıttığı ifade edildi.

Yetkili kurumlar tarafından uluslararası uzmanlarla işbirliği içinde yürütülen soruşturmayla, Kalkandelen’deki modüler hastanede meydana gelen trajik yangınla ilgili tüm soruların yanıtlanacağı kaydedilen açıklamada, “Etkin ve hızlı bir soruşturma, kurumların kapasitesini ve mesleki taahhütlerini daha da doğrulayacaktır. Soruşturma sürecine değer katması gereken üst düzey Alman adli tıp uzmanlarının katılımını özellikle memnuniyetle karşılıyoruz.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Aynı zamanda parti olarak Bakan Venko Filipçe’nin sunduğu istifa kararına saygı duyduğumuzu ifade ediyor, Sağlık Bakan Yardımcısı ve Kalkandelen’deki hastane müdürlerinin kararlarına saygı duyuyoruz.Sağlık Bakanı Filipçe’in ahlaki sorumluluk duygusuyla aldığı karar, etik kurallara ve ahlaka sıkı sıkıya bağlı kalarak sorumlu bir bakan olarak özverili, dürüst çalışmasını yansıtıyor.” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Kalkandelen Devlet Hastanesi Kovid Merkezi’nde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği yangından sonra istifasını başbakana sunduğunu açıklamıştı.


Önceki Haber

Kosova’dan yeni annelere 170 avro aylık

Sonraki Haber

Alman uzmanlar Kalkandelen’e geldi