Scholz: Kuzey Makedonya’nın AB üyesi olmasını istiyoruz

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Başkent Üsküp’teki Almanya Büyükelçiliği, Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Kuzey Makedonya’nın AB üyelik süreciyle ilgili gönderdiği yazı yayınladı.

Kuzey Makedonya’nın AB üyesi olmasını istediklerini kaydeden Scholz, “Size karşı tamamen dürüst olmak istiyorum: Bu uzlaşmayı kabul ettikten sonra bile AB’ye katılım süreci kolay olmayacak. Üstesinden gelinmesi gereken başka engeller de olacaktır. Ama aynı zamanda size şunu da söylüyorum: Birlikte önümüze çıkan görevlerde ustalaşacağız. Çünkü Avrupa Birliği’ne üye olmanızı istiyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Ülkenin bir kez daha çok önemli bir karar vermekle karşı karşıya kaldığını söyleyen Scholz, Avrupa uzlaşmasını kabul etmek isteyip istemediğiniz ve böylece AB üyeliği için aday statüsü verilmesinden 17 yıl sonra nihayet ilk katılım konferansının gerçekleşebileceğini belirtti.

Fransız teklifini kabul etmenin ülkeyi AB üyeliğine yaklaştıracak ve çıkmazı aşacak önemli bir adım olacağının altını çizen Scholz, “Sabırsızlığınızı ve hayal kırıklığınızı anlıyorum. Ve bundan daha fazlası: Onları sizinle paylaşıyorum! “Çok uzundu ve bize çok fazla vaat edildi” dediğinizde sizi anlıyorum. Bizden istenenler çok fazlaydı. Bu adımın gerçekten AB’ye girişin önünü açıp açmayacağı konusundaki şüphenizi anlıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Uzlaşmaların bazen acı verici tavizler anlamına geldiğini herkesin bildiğini ifade eden Scholz, Avrupa Birliği günden güne uzlaşma ve tavizlerden oluştuğunu ama sonundaki zorlu tavizlerin bile bizi her zaman ileriye götüreceğine ve daha güçlü kıldığına kesinlikle inandığını söyledi.

Scholz, “Sizi seviyoruz, sevgili Makedon erkekleri ve kadınları, sizin ve kültürel özelliklerimizin, farklı dillerimizin ve kimliklerimizin korunduğu ve beslendiği bir birliğin üyeleri. Bizi birlikte güçlü kılıyor. Biz yanınızdayız.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Yunanistan’dan skandal vatandaşlık kararı

Read Next

Srebrenitsa soykırımının 50 kurbanı daha bugün toprağa verilecek