Devlet İstatistik Kurumu (DZS) başvuruları devam eden sayman ve eğitmenlerin alacağı ücreti açıklandı.

Devlet İstatistik Kurumu tarafından bugün yapılan açıklamada, nüfus sayımı için açılan sayman ve eğitmenlerle ilgili başvuruların iyi gittiği ve şu ana kadar yaklaşık 4 bin başvurunun alındığı belirtildi.

Açıklamada, 23-28 Şubat tarihleri arasında yapılan seçmen ve eğitmen kayıtlarının https://popis2021.stat.gov.mk/ web sitesinden kolayca yapılabileceği ifade edildi.

İlana, en az orta öğrenim görmüş işsiz ve temel bilgisayar becerilerine sahip tüm Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir.

2021 sayımlarında görev yapacak sayman ve eğitmenlere verilecek ödenek için de bilgi verilen açıklamada, “Elektronik ankette doğru şekilde girilen veriler için sayım görevlilerinin ücreti sayım görevlisi başına 4 bin denar, kayıtlı her kişi için 30 denar, kayıtlı her daire için 20 dinar, kayıtlı her hane için 50 dinar olacaktır. Yedek sayman için belirlenen fiyat 5 bin denar ve yedek sayım görevlisinin çağrısına günlük katılım 700 denar’dır.” ifadelerine yer verildi.

Bölgesel eğitmenler net 5 bin denar, saymanın kayıt yaptırdığı her kişi için 3 denar, her hane için 5 denar ve her daire için 2 denar olarak belirlendi.

Açıklamada, “Nüfus sayımı faaliyetlerine katılmakla ilgilenen herkesi sayman ve bölge eğitmenleri için ilana başvurmaları için teşvik ediyoruz ve ücretin nihai miktarının çoğu kişinin profesyonelliğine, bağlılığına ve sayım kalitesine bağlı olacaktır.” denildi.

Önceki Haber

Ermenistan’da ordunun istifa bildirisi sonrası meydanlar hareketlendi

Sonraki Haber

Bakan Pakdemirli, merhum Boşnak lider Aliya İzetbegoviç’in kabrini ziyaret etti