Savunma Bakanı Petrovska: Fırsat olursa yine Ukrayna’ya yardım göndereceğiz

Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Slavyanka Petrovska, fırsat olması halinde Ukrayna’ya yine yardım göndereceklerini söyledi.

Geçen hafta Brüksel’de düzenlenen Savunma Bakanları Bakanlar Toplantısı çerçevesinde ülkelere gerekli teçhizatın bir listesi kısa süre önce teslim edilmesine rağmen, Kuzey Makedonya şimdilik Ukrayna’ya askeri yardım gönderme konusunda yeni bir karar almış değil.

Savunma Bakanı Slavyanka Petrovska, Ordu Genelkurmay Başkanlığı ile istişare halinde, bazı ihtiyaçların karşılanması için bir fırsat varsa, bunun yapılacağını ve kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.

Geçen hafta, Brüksel’de savunma bakanları toplantısı yapıldığını anımsatan Petrovska, “Öte yandan, bu uzun zaman diliminde olayların merkezi olarak Ukrayna’ya adanmış bir oturum da vardı. Hassasiyet nedeniyle sınıflandırılan daha geniş bir gerekli ekipman listesi dağıtıldı. Ordu Genel Kurulu ile istişare halinde, bu iddialardan bazılarına olumlu yanıt vermek için yer ve fırsat varsa, böyle bir karar Hükümete mutlaka tekrar teklif edilecek ve medya ve kamuoyu bu konuda bilgilendirilecektir. Şu anda talep listelerine bakıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Petrovska, diğer bazı ülkelerde olduğu gibi, Kuzey Makedonya’nın Ukrayna’ya verdiği teçhizat için bir tür tazminat olarak İttifak üyelerinden askeri teçhizat alıp alamayacağı konusunda, doğrudan yardım almadıklarını fakat ülkenin aldığı mali desteğin büyük olduğunu belirtti.

Read Previous

“Makedon Dilinde Türkizmalar – İştip Konuşma Alanı” konusu işlendi

Read Next

Ekonomi Bakanı Bekteşi: Devlet kurumları Eylül’de toplam % 20 elektrik tasarrufu yaptı