Kosova’da 1998-1999 yıllarında yaşanan savaşta cinsel istimara uğramış kadınlara yönelik destek yürüyüşü düzenlendi.

“19 Haziran Çatışmalarda Cinsel Şiddetin Ortadan Kaldırılması Uluslararası Günü” vesilesiyle yapılan yürüyüşte cinsel şiddete uğrayan kadınların başlarına gelenlerden ötürü suçlu olmadıkları, devlet ve toplumun, cinsel istismara maruz kalmış kadınların yanında olduğu mesajı verildi.

Priştine’nin ana meydanında yapılan yürüyüşte, devlet ve toplumun, cinsel istismara maruz kalmış kadınların yanında olduğu mesajı verildi.

Destek yürüyüşüne,Kosova Meclis Başkanı Vjosa Osmani,  Kosova’nın eski  Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga,  Büyükelçiler, milletvekilleri,  kadın dernek başkanları ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri  katıldı.

Priştine’nin ana meydanından, Kosovalı kahraman kadınları sembolize eden “kahraman kadınlar” anıtına kadar devam eden yürüyüşün sonunda, anıta çiçek koyuldu.

Kosova Meclis Başkanı Vjosa Osmani burada yaptığı konuşmada, savaşın sona ermesinden 20 yıl geçmesine rağmen cinsel istismara uğramış 20 bin Kosovalı kadın için hala adalet sağlanmadığını belirtti.

“Sadece adalet istemiyoruz, bu suçları işleyenlerin adalet karşısına çıkarılması ve hak ettikleri cezayı almalarını talep ediyoruz” ifadelerini kullanan Osmani, savaş sırasında yapılan cinsel istismarların, soykırımın bir yöntemi  olarak kullanıldığını, bunun, gerçekleşen suçların en iyi kanıtını teşkil ettiğini vurguladı.

Kosova’nın eski Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga da yaptığı açıklamada, cinsel istismar suçunu işleyenlerin amacının, kalıcı bir acı bırakmak oluğunu belirterek, savaş esnasında  korkunç anlar yaşayan  20 bin kadının adalet istediğini hatırlattı.

Jahjaga, “çağrımız, adalete çağrıdır. Bu çağrıyı dünyada herkes işitmeli. Kosova kurumları, cinsel istismarda bulunanların hesap vermesi için  adalet talep etmekle yükümlüler” dedi.

 

 

Kosovaport.com

Önceki Haber

Yunanistan’da vaka sayısı 3.237’ye ulaştı

Sonraki Haber

Kosova’da koronavirüs vaka sayısı 1.998’e yükseldi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 9 =