Kuzey Makedonya Hükümeti’nin bugünkü oturumunda kabul edilen 2020/2021 Eğitim Yılı Başlangıcı Planına göre sağlık protokollerini karşılayan her okulda eğitim fiziki katılım ile yapılacak.

Eğitim ve Bilim Bakanı Mila Carovska düzenlediği basın toplantısında, bakanlık tarafından hazırlanan Plan ile öğrenciler, okul personeli ve daha geniş toplum için maksimum fayda sağlama ve aynı zamanda KOVID-19’u yaymama ihtiyacına dayandığını söyledi.

Söz konusu plana göre karma eğitim öngördüklerini ifade eden Carovska, “Sağlık protokollerinin karşılanmadığı belediyelere ve okullara online öğretim yapma imkanı veriyoruz. Uzaktan eğitimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için, çok yakında kamuoyuna sunacağımız tek bir ulusal çevrimiçi platformun kurulması çalışmalarına hız verdik. Bununla birlikte plan, yaş veya sınıftan bağımsız olarak hem derslerin başlaması hem de öğrencilerin fiziksel katılımı için, mekansal koşulların izin verdiği ve protokollere uygun olan her yerde fiziksel katılım ile eğitim başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Carovska, belediyelere sağlık protokolleri ve karma eğitim hakkında ebeveynleri ve öğretmenleri bilgilendirme çağrısında bulundu.

Yeni eğitim modeline göre bir sınıfta en fazla 20 öğrenci olabilecek ve dersler ilkokullarda 30’ar dakika, liselerde ise 35 dakika olacak. Her ders arasında 5’er dakikalık teneffüs olacak.

Carovska dün, karma eğitim talebinde bulunan Liseli Öğrencileri Birliği temsilcileri ve okulların açılması talebinde bulunan Ebeveynler Girişimi ile ayrı toplantılar yaptı.

Önceki Haber

Bosna Hersek’te Kovid-19 gölgesinde ilk ders zili çaldı

Sonraki Haber

Kardelen Dergisi’nin Eylül sayısı çıktı