Sarovic: Sırp Cumhuriyeti Ordusu savaş çıkarmadan kurulabilir mi?

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nde entitenin silahlı kuvvetler dahil ulusal düzeydeki ortak kurumlardan çekilmesine ilişkin tartışmalar, Bosnalı Sırp muhalefetinin de tepkisine neden oldu. 

Sırp Demokrat Partisi (SDS) Başkanı Mirko Sarovic, Sırp entite meclisinde devlete ait yetkilerin entitelere devri konulu olağanüstü oturumunda yaptığı konuşmada, partisinin bu yolda Dodik’i desteklemeyeceğini söyledi.

“Sırp Cumhuriyeti’nin böyle bir inisiyatif için gücü olmadığı yönündeki düşüncemi iletmek istiyorum” diye konuşan Sarovic, Sırp lider Dodik’in kurulacağını ilan ettiği Sırp Cumhuriyeti Ordusu’nun ülkede savaş çıkmadan kurulamayacağını ifade etti. 

Sarovic, “Bu yapılan, barışa yönelik doğrudan bir tehdit ve Sırp Cumhuriyeti’ni savaşa sürüklüyor. Parti olarak her makul teklifi izleyip destekleyeceğiz, ancak bu teklif bir uzlaşma sürecinden geçmeli. Sırp Cumhuriyeti için tehlikeli olduğundan dolayı, tek taraflı kararlara hayır diyoruz. İnsanlara onları neye yönlendirdiğimizi anlatmak, sorumluluğumuz ve vazifemizdir ” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

ABD’de çıkan kasırgada en az 50 kişinin öldüğünden endişe ediliyor

Read Next

Yunanistan’da, artan kadın cinayetlerine dikkati çekmek için sergi açıldı