Şarık Tara: Büyük Dedem Olan Yiğit Pasa ile İshak Bey’in Türbelerinin Restore Edilmesinden Büyük Mutluluk Duyuyorum

Türkiye’nin en önemli işadamlarından bir Üsküp’lü Şarık Tara haftasonu Makedonya’yı ziyaret etti.

tara 5

Enka Holding Onursal Başkanı Şarık Tara Üsküp’te mevcut Osmanlı mirasi tarihi eserlerin restorasyonuna destek vermeye devam edeceğini belirterek büyükdedesi olan Yiğit Pasa ile İshak Bey’in Türbelerinin restore edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu kaydetti.

Ayni aileden olan ve 1444 tarihinde vefat eden Osmanlı döneminin önemli Rumeli komutanlarından İshak Bey’in Türbesini restore eden sahibi Şarık Tara ve ailesi, İshak Bey Türbesini ziyaret ederek restorasyon faaliyetlerini yerinde gördü.

tara 4

Ayrıca Üsküp Türk Çarşında bulunan ve Üsküp’ün en önemli tarihi mekanlarından olan Üsküp Fatihi Yiğit Paşa ve Meddah Baba’nın kabirlerinin olduğu kulliyeyi de ziyaret etti. Ziyarete Ekonomi Bakanı Bekim Neziri, Çayır Belediyesi adına Baskan Vekili ve Meclis üyesi Doc. Dr. Süleyman Baki de eşlik etti.

tara 1

tara 6

Bilindiği üzere Çayır Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa başlattığı tarihi Yigit Pasa Türbesi ve Meddah Baba kulliyesinin restorasyonu da Enka Holding adına Şarık Tara tarafından tamamlandı ve Üsküp’e önemli bir tarihi eser kazandırıldı.

Şarık Tara ayrıca emeği geçen Çayır Belediyesi ve Bursa Belediyesine, Üsküp Eski Eserler Müdürlüğüne de teşekkür etti. Bilindiği gibi gecen yıl Çayır Belediyesi tarafindan Şarık Tara, Çayır Belediyesi Fahri hemşehrisi ilan edildi.

TİMEBALKAN

Read Previous

İvanov: Makedonya’nın Kapasitesi 2 Bin Mülteci

Read Next

I. Bayezid’in Emanetlerine 600 Yıl Sonra TİKA Ulaştı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *