Saraybosna’daki Yahudi mezarlığı bakımsızlıktan yıpranıyor

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yer alan Avrupa’daki ikinci en büyük Yahudi mezarlığı, bakımsızlıktan yıpranıyor. 

Bosna Hersek Ulusal Anıtlarını Koruma Komisyonu, birkaç yıl önce Saraybosna’daki Yahudi Mezarlığı’nı ulusal anıt olarak kaydetti. Bugünlerde ise bu mezarlık, tarihi ve kültürel önemine rağmen ihmal ediliyor.

Uzun zamandır vandalizmin hedefi haline gelen mezarlıkta çok sayıda anıt hasar görmüş, yabani otlar ve çalıların arasına karışmış durumda. 

Saraybosna’daki Yahudi Mezarlığı, Prag‘da bulunan mezarlıktan sonra Avrupa’nın en büyük ikinci Yahudi mezarlığı. Kayıtlarda mezarlığın 1630 yılında açıldığı geçiyor ve bu alanda tam olarak kaç Yahudinin gömülü olduğu bilinmese de burada yaklaşık 3 bin 500 mezar taşı bulunuyor. 

Son savaşta, Yahudi Mezarlığı ilk savaş hattı bölgesindeydi ve bombalamalardan ağır hasar almıştı. Savaş bittikten sonra, önce bu sorunu çözmek ardından da yeniden yapılanma sürecine gitmek gerekti. 

Saraybosna’nın ilk hahamı Samuel Baruch, 1640 senesi civarında buraya gömüldü ve anıtın üzerinde elinin izi bulunuyor.

Bosnalı Sefarad mezar taşları, şekil ve motif bakımından dünyanın diğer bölgelerindeki Yahudi anıtlardan farklılık arzediyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Türkiye’nin 3 bin Rum’a ayırdığı öğretmen kadarını Yunanistan 150 bin Türk’e reva görüyor

Read Next

Suudi Arabistan, Youtube’dan İslami ve toplumsal değerlerle çelişen reklamları kaldırmasını istedi