Saraybosna’daki Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde insan hikayeleri gösterilecek

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu ve Al Jazeera Balkanlar tarafından bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Belgesel Film Festivali (AJB DOC), dokunaklı insan hikayelerinin anlatılacağı yapımlarla bugün başlıyor.

Başkent Saraybosna’da 13 Eylül’e kadar devam edecek festivale ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulunan AJB DOC Direktörü Edhem Foco, başvuruda bulunan yaklaşık 300 yapımdan 25 belgeselin izleyiciyle buluşacağını söyledi.

Yarışma kısmında 12 belgeselin bulunduğuna işaret eden Foco, “Orta Doğu’da yaşanan savaş ve çatışmalar devam ettiği için o bölge hala ilgi noktası. Bu yıl da oradan yapımlar var. Bu yıl çatışma alanlarına eklenen Ukrayna’dan da yapımlar olacak. Bölge yapımları her yıl olduğu gibi bu festivalde de mevcut.” dedi.

Foco, Suriye’deki savaşın güncelliğini koruduğunu belirterek, “Savaş veya çatışma hikayeleri olsun diye bir kural yok. Bunların hepsi insan hikayesi çünkü savaşın en önemli unsuru insan, tabii barışın da. Ne yazık ki Orta Doğu’da birçok zorlukla mücadele eden insanların hikayesi evinde oturan insanlarınkinden daha ilgi çekici oluyor.” diye konuştu.

Belgesel film yapımının arttığına dikkati çeken Foco, “Belgeseller kurgu değil gerçek. Sinema filmine gittiğinizde az çok nasıl sona ereceğini tahmin edersiniz ancak belgeseller öyle değildir. Hayat tahmin edilemez.” dedi.

Festival sloganı barışın simgesi “beyaz güvercin”

Foco, eskiden kitapların üstlendiği rolü günümüzde belgesellerin aldığını söyleyerek, festival kapsamında yapılan farklı faaliyetlerle gençleri belgesel çekmeye özendirmek istediklerini aktardı.

Bu yılki festivalde “Akıllı telefonla belgesel film yapımı” konulu eğitim düzenleyeceklerini ifade eden Foco, “Her festivalde olduğu gibi bu festivalde de bir slogan belirlemiş, bu da ‘5’ sayısı olmuştu. Festivalimiz 5’inci yılına ulaştığı için kendi kendimizi ödüllendirmek istemiştik ancak dünyada yaşanan son gelişmelerden sonra sloganımız barışın simgesi beyaz güvercin oldu.” diye konuştu.

Foco, bu yıl Al Jazeera Belgesel kanalı iş birliğinde “Endüstri günleri” isimli bir platform düzenleneceğini belirterek, “Amacımız belgesel yapımını dünya geneline yaymak. Belgesel yapımı için insanları teşvik etmeyi ve onlara gereken desteğin verilmesini hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Jüri üyeleri arasında Türk yönetmen bulunuyor

Bu arada, festivalin jüri üyeleri arasında Türk yönetmen Ensar Altay da yer alırken Boşnak yönetmen Aida Begic, yapımcı Dana Budisavljevic, yönetmen ve yapımcı Fatma Riahi ve İngiliz yönetmen Phil Grabsky de bulunuyor.

Bosna Hersek’te bugün başlayan ve 13 Eylül’e kadar devam edecek AJB DOC’ta dünyanın farklı kesimlerinden ve bölge ülkelerinden 12’si yarışma kategorisinde olmak üzere 25 belgesel, sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

AJB DOC’un yarışma kısmında, “AJB Ana Ödülü”, “AJB Program Ödülü” ve “İzleyici Ödülü” olmak üzere 3 ödül verilecek.

Festival, evrensel insani değerlere odaklanarak sosyal olguları işleyen yazarları ve belgeselleri teşvik etme amacı taşırken, televizyon yayıncılığı için uyarlanmış belgesel filmleri kapsıyor.

AA

Read Previous

İstanbul Avcılar’da 4 metrobüs çarpıştı: 85 yaralı

Read Next

İskeçe Müftülüğüne Mustafa Trampa seçildi