Saraybosna’da zulme karşı yürüyüş

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ve Bosna Hersek’teki Mısır Birliği Derneği terör, şiddet ve adaletsizliğe karşı yürüyüş düzenledi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ve Bosna Hersek’teki Mısır Birliği Derneği tarafından, “Adaletsizliğe karşı tek yürek” sloganıyla düzenlenen yürüyüşe büyük katılım oldu. Başkentteki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi’nden başlayan yürüyüşe katılan kalabalık, Türkiye, Bosna Hersek, Mısır, Filistin gibi ülkelerin bayraklarını taşıyarak, Nekbe’nin 68’inci yıl dönümü münasebeti, Bosna Hersek savaşı sırasında yaşanan soykırımı suçlarıyla ilgili adaletsizlikler ve Mısır’daki askeri darbeye ve tüm dünyada şiddete karşı çıkmak için toplandıklarını söyledi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, son günlerde Suriye, Filistin, Türkiye ve Avrupa’da yaşanan terör, şiddet ve adaletsizliğe karşı yürüyüş düzenlendi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS) ve Bosna Hersek’teki Mısır Birliği Derneği tarafından, “Adaletsizliğe karşı tek yürek” sloganıyla düzenlenen yürüyüşe büyük katılım oldu. www.dunyabulteni.net’e göre; Başkentteki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi’nden başlayan yürüyüşe katılan kalabalık, Türkiye, Bosna Hersek, Mısır, Filistin gibi ülkelerin bayraklarını taşıyarak, Nekbe’nin 68’inci yıl dönümü münasebeti, Bosna Hersek savaşı sırasında yaşanan soykırımı suçlarıyla ilgili adaletsizlikler ve Mısır’daki askeri darbeye ve tüm dünyada şiddete karşı çıkmak için toplandıklarını söyledi. Organizatörlerden Muhammed Huzeyfe Küçükaytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, günümüzde birçok terör eyleminin Müslümanlarla bağdaştırıldığını söyleyerek, “Son zamanlarda İslam dünyasında yaşananlara dikkat çekmek için toplandık. Bu, bizim teröre karşı olan sesimizdir. Müslümanlar, terörist değildir. Hepimiz yapılan zulümlere karşıyız.” dedi.

Suriye’de çocukların kimyasal silahlarla öldürüldüğünü söyleyen Küçükaytekin, “Türkiye, her gün şehit veriyor. Halep’te yaklaşık 20 bin çocuk öldürüldü. Kimse bu olaylara tepki göstermiyor” diye konuştu.

Yürüyüş kapsamında, başkentteki Saraybosna Çocukları Anıtı’na gelen kalabalık, düzenlenen yürüyüşün amacının yazılı olduğu metni birçok dilde okudu ve Suriye, Mısır, Türkiye ve Filistin’e selam gönderdi.

Read Previous

İstanbul’u anmadan tarih yazmaya kalkarsanız mürekkebiniz kurur

Read Next

Kosova yüzde 4 büyüdü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *