Saraybosna’da düzenlenen “Diplomatik Kış Pazarı” Kermesi’nde “travçe gravçe” büyük ilgi gördü

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, geleneksel olarak yapılan “Diplomatik Kış Pazarı” kermesi düzenlendi.

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, geleneksel olarak yapılan “Diplomatik Kış Pazarı” kermesi düzenlendi.

Bosna Hersek’teki 40 büyükelçilik ve uluslararası kurumun katıldığı başkentteki Skenderija Kültür ve Spor Merkezi “Mirza Delibasic” salonunda düzenlenen kermese Saraybosnalılar yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, kermesin Türkiye’nin Bosna Hersek’teki kültür varlığını göstermek amacıyla önemli olduğuna işaret ederek, “Burada sergilenen ürünlerden elde edilen gelir ihtiyaç sahibi çocuklara gidecek. Bu bağlamda çok anlamlı bir etkinlik.” dedi.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Müsteşarı Halil Ümit Cemaloğlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, her yıl olduğu gibi Türkiye’nin bu yıl da kermeste stant açtığını belirterek, “Türkiye, buradaki stantların en büyüğü. Geçen seneki kermeste yaklaşık 45 bin avro toplandı. Bunun 5 bin avrosunu Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği karşıladı.” diye konuştu.

Türkiye standında geleneksel lezzetler

Türkiye’nin açtığı stantta ayrıca on farklı partner ve birçok sponsor olduğunu söyleyen Cemaloğlu, 19 farklı belediyenin sergilediği ürünlerden elde edilen gelirlerin ihtiyaç sahibi ve özel gereksinim gerektiren çocukların eğitiminde kullanılacağını ifade etti.

Saraybosnalıların büyük ilgi gösterdiği Türkiye standında, döner, çiğ köfte, pişmaniye, lokum, yaprak sarma ve keşkül gibi geleneksel lezzetler davetlilerin beğenisine sunuldu.

Fransa’nın Saraybosna Büyükelçisi Claire Bodonyi de kermesin barış ve mutluluk havası içerisinde geçtiğini belirterek, “Standımızda Fransa’ya özgü tatlı ve krem peynirler mevcut. Herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.

Bosna Hersek Saraybosna Kanton Başbakanı Elmedin Konakovic ise bu tarz bir kermesin düzenlenme fikrinin son derece önemli olduğuna işaret ederek, “Kermesin en önemli mesajı ihtiyaç sahibi çocuklara yardım eli uzatması.” ifadesini kullandı.

Makedonya standında “travçe gravçe”

Bu arada, Makedonya’nın Saraybosna Büyükelçiliği, bu yıl ikinci kez katıldığı kermeste sunduğu farklı lezzetlerle Saraybosnalıların ilgi odağı oldu.

Makedonya standında davetlilerin beğenisine sunulan Makedonların “travçe gravçe” isimli geleneksel yemeği büyük ilgi görürken, ülkenin bir diğer geleneksel lezzetleri ajvar ve peynir çeşitleri de ziyaretçilerden yoğun beğeni topladı.

Büyükelçilik çalışanlarından Aleksandar Krstevski, “travçe gravçe” yemeğini eşi Kristina’nın yaptığını söyleyerek, ” Makedonya olarak yardıma ihtiyacı olanların her zaman yanındayız.” diye konuştu.

Öte yandan, kermes kapsamında düzenlenen “açık arttırma” etkinliğinde, THY’nin iki kişilik biletini yaklaşık bin 400 avro karşılığında Suudi Arabistanlı Riham Mominah alırken, Boşnak futbolcu Edin Dzeko’nun imzalı iki forması yaklaşık 400 avroya satıldı.

Bosna Hersek’teki büyükelçiliklerin ortak organizasyonu kermeste toplanan yardımlar, engelli, kimsesiz ve aileleri ekonomik sıkıntı içinde olan çocuklar için kullanılacak.

Kaynak: AA

Read Previous

Türkiye ile Serbest Ticaret Anlaşması, 3 yıldır Kosova’da yürürlüğe giremedi

Read Next

Malezya’da Arakan Müslümanlarına destek gösterisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *