Saraybosna’da “Bosna Hersekli Osmanlılar” monografileri tanıtıldı

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Prof. Enes Pelidija tarafından yazılan ve iki ciltten oluşan “20’nci yüzyılın sonuna kadar Bosna Hersek’teki Osmanlılar” ve “21’inci yüzyılın başına kadar Bosna Hersek’teki Osmanlılar” isimli monografilerin tanıtımı gerçekleştirildi.

Osmanlı dönemi Bosna Hersek’i” ile ilgili çok önemli, Osmanlılara ait 36 biyografinin ve bibliyografinin yer aldığı, uzun yıllar süren araştırmaların sonucu olan bu monografiler, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlandı.

Monografilerin yazarı Pelidija, “Uzun yıllar üniversitelerde profesör olarak görev yapmış biri olarak sürekli Osmanlı dönemine ait bilgi eksikliği olduğunun farkındaydım. Bu sebeple iki ciltten oluşan bu monografileri yazmaya karar verdim.” açıklamasını yaptı.

Emekli olmadan önce bu konuya ilgi duymaya başladığını ifade eden Pelidija, “Bosna Hersek’te Osmanlı varlığının en eski tarihinden 20’nci yüzyılın sonuna kadar olan süreci incelemeye başladım.” dedi.

Pelidija, “Yaptığım bu çalışma birkaç yıl sürdü. Sabır ve istikrar ile çalışmalar yapmış, kitaplar ve makaleler yazmış oryantalistler üzerinde tek tek çalıştım. Bu çalışmanın sonucu olarak iki cildini bitirdiğim eserimin üçüncü cildi de hazırlık aşamasında.” ifadelerini kullandı.

İlk kitabında ünlü edebiyatçı Safvet-Beg Basagic olarak da bilinen Mirza Safvet’in hayatından başladığını belirten Pelidija, “Hanciç ailesine mensup tanınmış kişilerden Muhamedaga’nın oğlu ünlü Mehmet Hanciç ve tarihçi Milan Prelog’u da kitabıma aldım.” şeklinde konuştu.

Pelidija, ikinci kitabında Boşnak tarihçi Hamdija Kresevljakovic, Hazim Sabanovic, Avdo Suceska ve Ahmed Alicic’a kadar birçok kişiden bahsettiğini belirterek “Yayımlanan kitaplara ilgi yüksek. Beş kıtadan birçok arşiv ve dünya kütüphaneleri bu kitaplarla ilgileniyor. Bu durumdan çok mutluyum.” dedi.

Saraybosna Üniversitesi Tarih Enstitüsü Müdürü Sedad Beslija, Osmanlı-Bosna Hersek ilişkilerinin, 1386’dan 1908’e kadar toplamda 522 yıl sürdüğünün altını çizdi.

Pelidija’nın eserlerinin akademik anlamda atılan önemli bir adım olduğunu ifade eden Beslija, “Bu eserler hem Bosna Hersek’teki akademisyenler hem de dünya üzerinde Osmanlı tarihi ile ilgilenen akademisyenler için önemli.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek Federasyonu Eğitim Bakanı Yardımcısı Jasmin Brankovic, “Osmanlı döneminin anlatıldığı bu kıymetli eserlerin Bakanlığımız tarafından yayımlanmış olması bizim için ayrıca mutluluk verici.” açıklamasını yaptı.

trtavaz

Read Previous

Yunanistan’da yanan feribot bir başka limana çekiliyor

Read Next

Türkiye-Yunanistan istişari görüşmelerinin 64. turu Atina’da yapıldı