Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerinin büyük ölçüde kaldırılmasının ardından havaların da ısınmasıyla şehir merkezi pandemi öncesi günlerine geri dönmeye başladı.

Sokağa çıkma kısıtlaması ve açık alanda maske zorunluluğu dahil olmak üzere birçok tedbiri tamamen kaldıran Bosna Hersek’te yazın da gelmesiyle başkent sokakları dolup taştı.

1,5 yılı aşkın bir süredir pandemi kısıtlamaları nedeniyle büyük oranda kapalı kalan, gevşetmelerin ardından da belli saat aralıklarında çalışan kafe ve restoranlar eski rutinlerine döndü.

Tarihi Başçarşı ve devamındaki meşhur Ferhadiya Caddesi üzerinde bulunan tüm kafeler gün ve gece boyunca adeta dolup taşarken, esnafın da yüzü yeniden gülmeye başladı.

Saraybosna sokaklarında yerel halkın yanı sıra yabancı turistlerin sayısındaki artış da gözle görülür seviyeye gelirken, ülkeye girişlerde PCR test zorunluluğunun kalmasıyla bu sayının daha da artması bekleniyor.

Alınan yeni hükümet kararlarının ardından hastalığı geçirdiğine ya da aşı olduğuna dair belge olanlardan girişte PCR testi de istemeyen Bosna Hersek’te ülkeye girişlerde testlerin tamamen kaldırılması gündemde.

Geçen yaz boyunca zorunlu PCR uygulaması yapan Bosna Hersek’te özellikle turizmden kazanan Saraybosna ve Mostar gibi şehirlerde esnaf ciddi sıkıntılar yaşamış, birçok kişi kepenk kapatmak zorunda kalmıştı.

Bosna Hersek’te halen devam eden kısıtlamalar arasında kapalı alanlarda ve topluma taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu bulunuyor.

Bir dönem nüfusa oranla vaka sayısında dünya zirvesine çıkan Saraybosna’da son 24 saatte sadece 7 yeni vaka tespit edilirken, kanton sınırları içindeki aktif vaka sayısının da 158 olduğu açıklandı.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

YTB Başkanı Eren’den merhum muallim Mahmud Asllani için taziye mesajı

Sonraki Haber

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Portekiz Büyükelçisi Pina’yı kabul etti