Saraybosna Film Festivali bu akşam başlıyor

Saraybosna Film Festivali, bu akşam İsveçli yönetmen Ruben Östlund’un “Triangle of Sadness” adlı filminin gösterimiyle başlayacak.

Bu yıl 28’incisi düzenlenen ve 19 Ağustos’a kadar devam edecek festivalde sinemaseverler, 62 ülkeden 230 filmi izleme imkanı bulacak.

Festivalde beş TRT ortak yapımı ve bir TRT ödüllü film olmak üzere altı TRT filmi de yer alacak.

Festival organizatörlerince yapılan açıklamada, “Saraybosna’nın Kalbi” onur ödülünün, bu yıl sinemaya verdiği büyük katkıdan dolayı İsveçli yönetmen Ruben Östlund’a verileceği kaydedildi.

Açıklamada, bu yılki festivalin açılışının, Östlund’un Altın Palmiye ödülü alan TRT ortak yapımı “Hüzün Üçgeni” (Triangle of Sadness) filmi ile yapılacağı belirtildi.

SFF, dünyaca ünlü isimleri ağırladı

Bosna Hersek‘te 1992-1995’te yaşanan savaşın izlerini silmek ve başkent Saraybosna’yı yeniden kültür ve sanatın merkezi haline getirmek amacıyla düzenlenmeye başlayan Saraybosna Film Festivali, çeyrek asırlık tarihi boyunca dünyaca ünlü birçok ismi ağırladı.

SFF’ye bugüne kadar Robert de Niro’dan Angelina Jolie’ye, Brad Pitt’ten Orlando Bloom’a, Daniel Craig’den John Malkovich’e, Morgan Freeman’dan Nuri Bilge Ceylan’a kadar dünyaca ünlü çok sayıda isim katıldı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Dışişleri: Yunanistan’ın gayriaskeri statüdeki adaları silahlandırmasına Türkiye müsaade etmeyecek

Read Next

Yunan milletvekili, Batı Trakyalı Türk yetkililerin ‘gerekirse dinlenebileceğini’ savundu