Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE tarafından düzenlenen protestolarla ilgili açıklamalarda bulundu.

VMRO DPMNE tarafından Hükümet binası ve Dışişleri Bakanlığı önünde düzenlenen yol kapatma eylemine katılan TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç, sosyal medya hesabından konuyla ilgili paylaşımda bulundu.

Başbakan Zoran Zaev’e eleştirilerde bulunan Saraç, şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Başbakan Zaev’in Bulgar televizyonu BGNES’e verdiği demece istinaden, ülkenin her yerinde bu teslimiyetçi politikaları kınamak ve istifasını istemek üzere muhalefet cephesi olarak yol kapatma eylemleri düzenlemekteyiz. Daha önce ülkenin ismini değiştirerek Yunanistanın dümen suyuna giren Zaev, şimdi Bulgaristanın taleplerini yerine getirmek üzere mensubu olduğu Makedon kimliğini, dilini ve tarihini inkar etmekle, büyük Bulgaristan politikasına teslim olmaktadır. Makedonlar varsa Makedonya var, aksi takdirde, toprak bütünlüğü de bir gün tartışmaya ve paylaşmaya sebeb olabilir. İki yüzlü AB kendi prensiplerini ezmektedir. Bu hükümet gidinceye kadar sokaklardayız.”

TMBH, 15 Temmuz erken genel seçimlere VMRO DPMNE koalisyonu ile birlikte katılmış ve milletvekili çıkaramamıştı.

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE, Kuzey Makedonya Hükümeti’nin Bulgaristan ile iki ülke arasındaki kültürel ve tarihi meselelerle ilgili ihtilafta yürüttüğü müzakerelere karşı olduğunu belirtmek ve hükümetin istifası talebiyle hükümet binası ve Dışişleri Bakanlığında yol kapatma eylemi düzenliyor.

Önceki Haber

Kosova’da vaka sayısı 40 bini geçti

Sonraki Haber

Bulgaristan Başbakanı Borisov: AB’nin salgını kontrol altına alma hazırlığına özel bir dikkat göstermemiz gerekir