Sami Yusuf’un Barakah albümü müzikseverlerle buluştu

Türkçe şarkılar da seslendirdiği Barakah albümü bugün Türk müzikseverlerle buluşan Azerbaycan asıllı İngiliz şarkıcı Sami Yusuf, Alanya’da konser verecek.

Barakah albümünün Park Bosphorus’da gerçekleşen tanıtım toplantısında konuşan şarkıcı Yusuf, dün Fransa’da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle üzüntüsünü dile getirerek, “Terör Pakistan’da, Türkiye’de dünyanın birçok yerinde yaşanıyor maalesef. Masumların hayatına kasteden bu terör hadiselerinin sona ermesini diliyorum.” dedi.

Yusuf şöyle devam etti:

“Bir önceki albümümde uyuma ve dengeye, orta yola, ‘merkez’e dönüş için artan şiddet ve tüketim aşırılığına karşı bir çağrı ile cevap vermek istemiştim. Barakah albümünü ise, Avrupa’daki delilik haline yönelik bir ilaç, bir panzehir olarak hazırladık. Çünkü biz artık kim olduğumuzu ve ne düşündüğümüzü keşfediyoruz. Albümde bizlerden evvel bu orta yol üzerinden merkeze varanların müziğine tekrar ziyarette bulunmayı kendimi mecbur hissettim. Bu albüm bin yılı aşkın mukaddes bir müziğin şölenidir.”

Albümde bin yılı aşkın İslam müziği geleneğini yeniden hatırlattığını ifade eden Yusuf, insanların küresel sıkıntılar nedeniyle yaşadığı kültürel hafıza kaybının önüne geçmek istediğini kaydetti.

Yusuf, albümlerini ve şarkılarını İslami müzik diye adlandırmadığının altını çizerek, “Ben bir müzisyenim, müziğimi yapıyorum. Zaten pop müzik dinleyerek büyümedim ve hiçbir zaman fanı olmadım. Daha çok geleneksel şeyler dinledim.” dedi.

AA

Read Previous

ABD’de camiye kurulacak seçim sandığının iptali tepki çekti

Read Next

İvanov’dan Fransa’ya başsağlığı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *