Kuzey Makedonya’da ilk ve tek Türk Anayasa Mahkemesi Başkanı olan Salih Murat bugün resmen görevinden ayrıldı.

TIMEBALKAN

Kuzey Makedonya’da 2 yılı başkan olmak üzere toplamda 9 yıl görev yapan Salih Murat sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dokuz yıl sürdürdüğüm Anayasa Mahkemesi üyelik/hâkimlik görevimin bugün sonuna geldim. K.Makedonya Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk defa bir Türk olarak 2 yıl boyunca yüksek yargının en üst makamında Başkan olarak görev yaptım. İster devletimi ister siz soydaşlarımı, temsil etme ve tabii bunun sorumluluğu ve bilinciyle hareket etme şerefine nail oldum.” ifadelerini kullandı.

Meslektaşları ve arkadaşlarıyla beraber birçok güzel işlere imza attıklarını ve birlikte birçok sorunun üstesinden geldiklerini kaydeden Murat, “Bu yol kolay değildir elbette ama beraber her türlü zorluklar aşılır, arkadaşlarımla, meslektaşlarımla, beni seven değerli siz dostlarımla ve tabii ki ailemle acı/tatlı günlerimiz oldu. Bilerek kimseyi kırmamaya ve adaletten ayrılmamaya özen gösterdim. Adalet için yola koyulduk bu nedenle de her daim adil olmaya gayret gösterdim. Devletimi yurt içinde ve yurt dışında gururlu bir şekilde temsil etme şerefine nail oldum. Her zaman soydaşlarımın yanında oldum.” şeklinde konuştu.

– “Makedonya-Türkiye ilişkilerinin daha iyi bir seviyeye gelmesine gayret gösterdim”

İki dost ve kardeş devletin (Makedonya-Türkiye) var olan dostane ilişkilerini bilhassa yargı alanında daha iyi bir seviyeye gelmesine gayret gösterdiğine dikkati çeken Murat, “Her zaman bir vatansever ve soydaş bilinciyle hareket ettim. Hamdolsun, bu zorlu görevim boyunca ne devletimize ne de soydaşımıza zarar getirecek hiçbir kararın altına imzamı atmadım. K.Makedonya Cumhuriyeti’nde daha adil ve hukukun üstünlüğünün hakim kılındığı bir toplum inşaa etme gayreti içinde oldum ve bunun için elimden geleni yaptım. Bu süre zarfında millet ve devletimizi temsil etme, halkımıza hizmet etme fırsatını bizlere bahşeden Rabbime Hamd ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Zor süreçte yanında bulunan kişilerden helallik isteyen Murat, “Sizleri yerin ve göğün yaratıcısı yüce Allah’a emanet ediyor, sağlık ve afiyetler diliyorum. Bizler devraldığımız tüm görevleri yalnızca devlet ve milletimize daha çok hizmet edebilmek için fırsat bildik ve bu yüzdendir ki, makamlar da devralınan görevler de geçicidir. Başta da dediğim gibi bu süre zarfında hayırlar ile yâd edilmek asıl önemli olandır. Her görevin bir başı bir de sonu vardır. Ama devletimize halkımıza ve milletimize hizmet edebilmek daimidir. Her son yeni bir başlangıç demektir.” ifadelerine yer verdi.

Önceki Haber

Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Kastratovic AA’yı ziyaret etti

Sonraki Haber

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Başbakanı Rama’yı kabul etti